Η Ρεάλ Μαδρίτης υποδέχτηκε την πρωταθλήτρια Ευρώπης, Εφές Αναντολού, στην πρεμιέρα της φετινής Euroleague, με την «Βασίλισσα», ωστόσο, να κάνει εξαιρετικό παιχνίδι και να πνίγει την ομάδα του Αταμάν (82-69).

Η ομάδα από την Τουρκία έχανε σταθερά κοντά στους 20 πόντους σε όλο το παιχνίδι και κατάφερε να… μαζέψει κάπως την κατάσταση στο φινάλε με το 82-69 να μοιάζει μάλλον κολακευτικό…

Εξαιρετικός ο Ταβάρες (13π.-12ριμπ.), σπουδαίος ο Γιαμπουσέλε (15π.), απολαυστικός ο Ερτελ (15π.), ουσιαστικός ο Γκος (9π.). Για την πρωταθλήτρια ξεχώρισαν Λάρκιν (21π) και Πετρούσεφ (17π.).

Σε αυτή την χρονική περίοδο, η Ισπανική ομάδα έδειξε πιο έτοιμη και σαφώς πιο… ποιοτική από πέρσι, ωστόσο τίποτα και ποτέ δεν τελείωσε την 1η αγωνιστική.

Με 12-0 εις βάρος σου και τον Μίσιτς σε τόσο τραγικό βράδυ (9π.), ήταν μοιραίο να μην καταφέρεις πολλά. Έτσι και η Εφές, έδειξε πως έχει μεγάλο… βουνό να ανέβει για να φτάσει στο σημείο που ήταν τον περασμένο Μάιο.

Το ματς:

Η Ρεάλ μπήκε με το… μαχαίρι στα δόντια και έφτασε να προηγείται με 12-0 στο 4′. Μάλιστα, σχεδόν τρία λεπτά πριν το φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου το σκορ ήταν στο 26-13, με την ομάδα του Πάμπλο Λάσο να έχει τον απόλυτο έλεγχο. Το 32-15 της πρώτης περιόδου, απλά επιβεβαίωνε την τεράστια υπεροχή των Μαδριλένων. Στους 10 ο εξαιρετικός Ερτέλ, ενώ για την Εφές είχε 9 ο Λάρκιν που πάλευε μόνος του.

Τίποτα δεν άλλαξε και στα μισά του δευτέρου δεκαλέπτου, με τους γηπεδούχους να πιέζουν στην άμυνα και να τρέχουν στην επίθεση. Έτσι, το σκορ που διαμορφώθηκε στο 15′ ήταν το 41-22. Η Ρεάλ συνέχισε να κυριαρχεί και έκλεισε με +15 (50-35) το ημίχρονο. Ερτέλ με 12, Ταβάρες με 8 και Γιαμπουσέλε με 8 ξεχώρισαν στο πρώτο ημίχρονο. Για την Εφές μοναδικός διασωθέντας ήταν ο Λάρκιν με 14.

Η Εφές προσπάθησε στην αρχή του τρίτου δεκαλέπτου, αλλά ο Ταβάρες στην άμυνα και ο Γκος στην επίθεση κρατούσαν την διαφορά άνω των 15 πόντων, με την Ρεάλ να είναι στο +18 (60-42) στο 25′. Οι παίκτες του Λάσο συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και το 68-48 δεν άφηνε πολλά περιθώρια στους Τούρκους. Στους 12 ο Γιαμπουσέλε, ενώ το Ταβάρες είχε 13, με 10 ριμπάουντ. Για την Εφές, ο Πετρούσεφ είχε φτάσει τους 11.

Το τέταρτο και τελευταίο κομμάτι του αγώνα έχασε αρκετά σε ρυθμό, με την Ρεάλ να είναι σταθερά προηγούμενη σε διψήφια διαφορά και την ομάδα του Αταμάν να είναι σταθερά άστοχη και νευρική σε άμυνα κι επίθεση. Το 73-54 στο 35′ μας έκανε απλά να περιμένουμε το τελικό σκορ. Οι γηπεδούχοι χαλάρωσαν στο τελευταίο πεντάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να μαζέψουν την διαφορά και το κατάφεραν μειώνοντας στους 10 (79-69), ένα λεπτό πριν το τέλος. Το τελικό σκορ ήταν 82-69 υπέρ των Μαδριλέων.

Τα δεκάλεπτα: 32-15, 50-35, 68-48, 82-69.