Με ένα απίθανο buzzer-beater του Κλέμεν Πρέπελιτς, η Βαλένθια ξέρανε την Εφές (76-74) και έδειξε πως φέτος είναι για μεγάλα πράγματα!

Σπουδαίο ματς στην Ισπανία, με την Βαλένθια και την Εφές να παλεύουν μέχρι τέλους για τη νίκη. Τελικά, αυτή κατέληξε στα χέρια των Ισπανών, χάρη σε buzzer-beater του Κλέμεν Πρέπελιτς.

Η ομάδα του Χάουμε Πονσαρνάου ανέβηκε στο 8-5 και αυτό οφείλεται σε μεγάλο βαθμό και στα… όργια του Μάικ Τόμπι, που σημείωσε 21 πόντους με 9/10 δίποντα, 1/1 τρίποντο, μαζί με 8 ριμπάουντ και 27 στο ranking.

Στο 7-6 έπεσε η Εφές, από την οποία πάλεψαν οι Βάσα Μίσιτς (16 πόντοι, 5 ασίστ) και Τζέιμς Άντερσον (16 πόντοι, 4 ριμπάουντ).

Απόλυτη ισορροπία παρατηρήθηκε στο πρώτο μέρος, με την Βαλένθια να απαντά στο αρχικό προβάδισμα της Εφές (19-23, 10′) και να πηγαίνει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα έχοντας προβάδισμα δύο πόντων (40-38).

Ίδια η εικόνα και στο δεύτερο μέρος: Η Εφές ήταν καλύτερη στο τρίτο δεκάλεπτο και το επιμέρους 22-14 της επέτρεψε να πάρει προβάδισμα στο 30′ (54-60), ωστόσο η Βαλένθια απάντησε με δικό της 8-2, που έφερε ισοπαλία στο 32′ (62-62). Από εκεί και πέρα είχαμε θρίλερ, με τους Ισπανούς να φτάνουν στο +4 στο τελευταίο λεπτό (74-70) και τον Μίσιτς να απαντά, 40″ πριν το τέλος. Ο Λάρκιν κέρδισε ένα -τουλάχιστον αμφισβητούμενο- φάουλ από τον Ουίλιαμς και ισοφάρισε με 1/2 βολές (74-74), με τα τελευταία δευτερόλεπτα να ανήκουν στην Βαλένθια. Ο Πρέπελιτς ανέλαβε την επίθεση και σκόραρε με μεγάλο καλάθι για τη νίκη, ακριβώς στην κόρνα της λήξης.

Δεκάλεπτα: 19-23, 40-38, 54-60, 76-74