Η Μπαρτσελόνα μετά την μεγάλη νίκη επί της Φενέρ στην Τουρκία, έφαγε ηχηρό… σκαμπίλι από την Μακάμπι και έχασε για πρώτη φορά στην φετινή Euroleague, πέφτοντας στο 6-1.

Αήττητο ήταν και πάει για την Μπαρτσελόνα, που έχασε με 85-68 από τη Μακάμπι Τελ Αβίβ εκτός έδρας και υπέστη έτσι την πρώτη ήττα στην εφετινή Euroleague – με την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου να ανεβαίνει, παράλληλα, στο 5-2.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Νάναλι, με 17 πόντους, τρία ριμπάουντ και τέσσερις ασίστ, ενώ από τη μεριά των παικτών του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους ξεχώρισαν οι Χίγκινς (26π.) και Μίροτιτς (22π.).

Το ματς

Η πρώτη περίοδος είχε εξαρχής υψηλό σκορ, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά μέχρι το 7’, όταν οι Ισραηλινοί ξέφυγαν με 21-14, ενώ στη συνέχεια απάντησαν στο μικρό 4-0 των Καταλανών με σερί 7-0, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 31-18.

Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου διατήρησε τα υψηλά ποσοστά ευστοχίας της και στη δεύτερη περίοδο, με τον Νάναλι να είναι μπροστάρης στο σκοράρισμα (12π.) και τους Γουίλμπεκιν, Ρέινολντς και Ζίζιτς να είναι επίσης εξαιρετικοί.

Από μεριάς Μπάρτσα, ο Χίγκινς (10π.) έδειχνε απελπιστικά μόνος, με τη διαφορά να διατηρείται χαλαρά σε διψήφια επίπεδα και να φτάνει για πρώτη φορά τους 20 πόντους στα 2:20 πριν το ημίχρονο. Εντέλει, οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τη Μακάμπι να προηγείται με το εντυπωσιακό 56-36.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στην τρίτη περίοδο και με σερί 8-0 κατόρθωσαν να βρεθούν στο -12, παρ’ όλα αυτά οι Ισραηλινοί επέστρεψαν γρήγορα με ένα γρήγορο 7-2 βρέθηκαν εκ νέου σε απόσταση ασφαλείας, +17 (63-46). Εντέλει, με τον Μίροτιτς να έχει εννέα πόντους σύνολο στο τρίτο δεκάλεπτο, η διαφορά έπεσε στους έντεκα (65-54).

Παρά την επάνοδο της Μπάρτσα, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανοίξουν εκ νέου τη διαφορά στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τους Νάναλι και Γουίλμπεκιν να είναι ασταμάτητοι. Το σκορ έφτασε ξανά στο +20 (85-65) στα 2:27 πριν το τέλος, με ένα τρίποντο του Λαπροβίτολα να διαμορφώνει το τελικό 85-68.

Τα δεκάλεπτα: 31-18, 56-36, 65-54, 85-68.

Δείτε τα στατιστικά της αναμέτρησης εδώ.