Η Ρεάλ Μαδρίτης έφτασε στην 4η σερί νίκη μετά και την επικράτηση επί της Μακάμπι, χωρίς να αντιμετωπίζει κάποιο ιδιαίτερο εμπόδιο.

Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο έκανε… εκρηκτικό πρώτο δεκάλεπτο κόντρα στη Μακάμπι (29-18) κι έφτασε στη νίκη έχοντας τέσσερις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων ενώ ο Φακούντο Καμπάτσο είχε 9 πόντους και 12 ασίστ στην ενδεχομένως προτελευταία εμφάνισή του με τη φανέλα της Ρεάλ πριν κάνει το υπερατλαντικό ταξίδι.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η Ρεάλ βρήκε ρυθμό στην επίθεση στα πρώτα λεπτά του αγώνα με τη Μακάμπι στο WiZink, κλείνοντας το δεκάλεπτο στο 29-18 και σουτάροντας με 66.7% πίσω από τα 6μ.75 (6/9 τρίποντα). Ο Γκάμπριελ Ντεκ (10π.) κουβάλησε επιθετικά τη «Βασίλισσα» που μοίρασε 9 ασίστ σε αυτό το διάστημα κόντρα στη Μακάμπι που επέμεινε δίχως επιτυχία στο μακρινό σουτ (0/4 τρίπ.), έχοντας ως σημείο αναφοράς τον Άντε Ζίζιτς (6π., 5ριμπ.). Ακολούθως ο Τρέι Τόμπκινς διατήρησε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (33-23, 13:44) για τη Ρεάλ Μαδρίτης που πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 45-32. Η Μακάμπι προσπάθησε να αντιδράσει μετά την ανάπαυλα μειώνοντας σε 52-45 με τον Ζίζιτς όμως οι πρωτοβουλίες των Ταβάρες, Ράντολφ έκαναν το 62-50 στο τέλος της τρίτης περιόδου. Η Ρεάλ επέβαλε τον ρυθμό της και δεν απειλήθηκε σε κανένα σημείο του αγώνα από την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου, φτάνοντας στη νίκη με 79-63.

Τα δεκάλεπτα: 29-18, 45-32, 62-50, 79-63.