Οι Μαδριλένοι χωρίς να πατήσουν… γκάζι έκαμψαν την αντίσταση της Βιλερμπάν, επικρατώντας με 86-79, έχοντας σε τρομερή κατάσταση τον Γκέρσον Γιαμπουσέλε.

Η Ρεάλ έκανε πολύ καλή εκκίνηση στην αναμέτρηση, θέλοντας να «καθαρίσει» από νωρίς το ματς, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενη με 24-18, με τους Μαδριλένους να παίρνουν προβάδισμα 10 πόντων στο ημίχρονο (45-35).

Η κυριαρχία της Ρεάλ συνεχίστηκε και στη τρίτη περίοδο όπου με επί μέρους 17-15 αύξησε την διαφορά στο +12 (17-15), με τους γηπεδούχους να ρίχνουν αισθητά τον ρυθμό τους στο τέταρτο δεκάλεπτο, επιτρέποντας στη Βιλερμπάν να μειώσει κάτω από τους 10 πόντους.

Ο Γκέρσον Γιαμπουσέλε με 26 πόντους, 3 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα ήταν ο κορυφαίος της Ρεάλ, ενώ για την Βιλερμπάν ξεχώρισε ο Πάρις Λι που είχε 23 πόντους, 3 ριμπάουντ και 7 ασίστ.