Η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε της Ζαλγκίρις με 93-79 και συνεχίζει να είναι αήττητη στη διοργάνωση.

Μία ακόμα νίκη πρόσθεσε στο ενεργητικό της η Ρεάλ Μαδρίτης, επικρατώντας της Ζαλγκίρις με 93-79, φτάνοντας στην τρίτη τους νίκη χωρίς να αντιμετωπίσουν κανένα απολύτως αγωνιστικό πρόβλημα. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Γκαμπριέλ Ντεκ με 19 πόντους, ενώ από 18 είχαν οι Καμπάτσο και Πουαριέ που είχαν και 9 και 7 ασίστ και ριμπάουντ αντίστοιχα. Για τους Λιθουανούς πρώτος σκόρερ ήταν ο Ρόλαντ Σμιτς με 12 πόντους.

Η Ρεάλ ξεκίνησε πολύ καλύτερα τον αγώνα κόντρα στη Ζαλγκίρις, με τους παίκτες του Τσους Ματέο να είναι αποφασισμένοι να επιβάλλουν τον ρυθμό τους από το ξεκίνημα της αναμέτρησης. Μετά το 5-1 όμως οι γηπεδούχοι δε μπόρεσαν να συνεχίσουν με ανάλογο τρόπο, η Ζαλγκίρις ανέβασε ρυθμό και πέρασε μπροστά στο σκορ με 13-14. Μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου οι Μαδριλένοι έτρεξαν σερί 6-0 για το 19-14 και εν συνεχίζει 6-0, αφού το 19-16 έγινε 25-16, με τον Καμπάτσο να δίνει τον ρυθμό.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Ρεάλ ήταν… καταιγιστική με τον Βίνσεντ Πουαριέ να είναι ο παίκτης που κάνει τη διαφορά. Μετά το αρχικό 27-21, ο Λούκα Λεκαβίτσιους μείωσε σε 30-28 και κάπου εκεί οι γηπεδούχοι πάτησαν… γκάζι. Ο Χεζόνια με τρίποντο στο 15΄έκανε το 41-30, με τον Πουαριέ να κάνει ότι θέλει και η διαφορά να φτάνει στους 14 πόντους, 44-30, λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου που βρήκε τη “Βασίλισσα” μπροστά στο σκορ με 53-43.

Η Ζαλγκίρις προσπάθησε να αντιδράσει αλλά η Ρεάλ είναι άλλο επίπεδο

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ζαλγκίρις μπήκε αποφασιστικά για να αλλάξει τα δεδομένα του ματς και με τον Σμιτς κατάφερε να μειώσει σε 53-49 και 55-52. Όμως εκεί “μίλησε” το βάθος και η ποιότητα της Ρεάλ. Ο Καμπάτσο συνέχισε να έχει τη μπαγκέτα και ο Ρούντι να κάνει τα… δικά του για το 63-52. Οι Λιθουανοί βρήκαν λύσεις και κατάφεραν να απαντήσουν με έναν 2-8 για το 65-60 με τον Μάνεκ να απειλεί τους γηπεδούχους, αλλά ο Πουαριέ ήταν σε πολύ καλό βράδυ και διαμόρφωσε το 72-62 που ήταν το σκορ της περιόδου. Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο η Ρεάλ συνέχισε με το πόδι στο γκάζι, στο 35΄το σκορ ήταν 87-69 με τον Πουαριά να συνεχίζει να κάνει ζημιά στους Λιθουανούς και τη “Βασίλισσα” να παίρνει μία ακόμα νίκη, συνεχίζοντας το αήττητο της σε όλες τις διοργανώσεις.

Τα Δεκάλεπτα: 25-19, 53-43, 72-62, 93-79