Την εντός έδρας νίκη με 87-72 πέτυχε η Χίμκι κόντρα στην Γκραν Κανάρια για την 5η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Euroleague.

Αυτή ήταν η πρώτη νίκη για τους Ρώσους στη φετινή διοργάνωση, ενώ η ισπανική ομάδα υπέστη την τέταρτη ήττα της για φέτος.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές ήταν ο Αλεξέι Σβεντ με 24 πόντους και 7 ασίστ, έχοντας για άξιο συμπαραστάτη τον Κρόκερ με 17 πόντους.

Από πλευράς ηττημένων πρώτοι σκόρερ ήταν οι Πασέκνικς και Στρόμπερι με 9 πόντους ο καθένας.

Σχεδόν σε όλο το πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν κοντά. Με το σκορ στο 16-16 2:50 για το τέλος του, οι γηπεδούχοι έκαναν ένα σερί 9-0 και πήραν κεφάλι 9 πόντων στο τελευταίο λεπτό (25-16) μετά από δίποντο του Τόμας. Η αντίδραση των Ισπανών ήταν άμεση και με τρίποντο του Έρικσον, καθώς και βολές του Όλιβερ μείωσαν στους τέσσερις (25-21).

Στη δεύτερη περίοδο οι Ρώσοι επέβαλλαν τον ρυθμό τους και ήταν οι απόλυτοι κυρίαρχοι του παιχνιδιού, έχοντας για μεγάλο πρωταγωνιστή τον Αλεξέι Σβεντ που πήρε το «όπλο» του. Η Γκραν Κανάρια δεν βρήκε τις απαραίτητες λύσεις, με την Χίμκι να αποκτά προβάδισμα 16 πόντων πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου (49-33).

Στο πρώτο μέρος του δεύτερου μισού η Χίμκι συνέχισε να έχει το πόδι στο γκάζι, βρίσκοντας τις επιθετικές λύσεις απέναντι στην άμυνα της Γκραν Κανάρια, η οποία δεν βρήκε τις απαραίτητες απαντήσεις ούτε στην άμυνα, ούτε στην επίθεση. Πριν την έναρξη του τελευταίου δεκαλέπτου η ρώσικη ομάδα έφτασε τη διαφορά στο +24 (77-53), μετατρέποντας ουσιαστικά την τέταρτη περίοδο σε τυπική διαδικασία.

Στο τελευταίο μέρος του αγώνα η Χίμκι έφτασε τη διαφορά μέχρι και στο +28 (83-55) στο 32΄ μετά από καλάθι του Μίκι. Στα τελευταία λεπτά οι γηπεδούχοι χαλάρωσαν λίγο, με την Γκραν Κανάρια να μειώνει στους 15 πόντους (85-70), δύο λεπτά για τη λήξη της αναμέτρησης, ύστερα από βολή του Πάουλι. Ωστόσο, το ματς είχε κριθεί και η Χίμκι έφτασε στην εντός έδρας νίκη με 87-72.

Τα δεκάλεπτα: 25-21, 49-33, 77-53, 87-72