Ο Παναθηναϊκός έχασε ταυγά και τα πασχάλια στην Τουρκία. Η Φενερμπαχτσέ τον κονιορτοποίησε με 100-74 και τον προσγείωσε στη σκληρή πραγματικότητα της Euroleague, ύστερα από τη νίκη επί της Βιλερμπάν. Ο Μάρκο Γκούντουριτς ήταν ο πρώτος σκόρερ των γηπεδούχων με 18 πόντους, ενώ θετικοί ήταν και οι Ουλανόβας (15π.) Μπράουν και Ντε Κολό (12π.). Για το τριφύλλι δεν υπάρχουν πολλά να πεις, αφού η εμφάνιση ήταν κάτω του μετρίου.

Οι Τούρκοι μπήκαν πολύ δυναμικά στην αναμέτρηση με τους Βέσελι και Ουλανόβας να κάνουν ότι θέλουν τους αντιπάλους τους. Υπήρχε σημαντικό πρόβλημα στον τομέα των ριμπάουντ, όμως οι οχτώ πόντοι του Σαντ-Ρος. Το 13-12 έδειχνε πως θα βλέπαμε μία ενδιαφέρουσα πρώτη περίοδο, όμως ένα εντυπωσιακό 18-0 των γηπεδούχων έκοψε τα πόδια του τριφυλλιού. Τα λάθη διαδέχονταν το ένα το άλλο, ενώ η Φενέρ με τον Γκούντουριτς να σκοράρει ανενόχλητος, έκλεισε την πρώτη περίοδο προηγούμενη 31-12,

Ο Παναθηναϊκός μ’ένα μικρό σερί 2-12, έδειξε ψήγματα αντίδρασης, με τον Άαρον Ουάιτ να είναι ο κορυφαίος για την ομάδα του. Το 33-24 ανάγκασε τον Ιγκόρ Κοκόσκοφ να καλέψει τάιμ-άουτ, όμως η ειδοποιός διαφορά ήταν η επαναφορά στο παρκέ του Νάντο Ντε Κολό. Ο Γάλλος μπορεί να έφαγε δύο τάπες από τον Παπαγιάννη, όμως η οξυδέρκεια του είτε στην εκτέλεσε, είτε στην πάσα είναι παροιμιώδης. Με δικό του καλάθι και φάουλ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 48-34, όμως η εικόνα του δευτέρου δεκαλέπτου, άφηνε χαραμάδα αισιοδοξίας για την ελληνική ομάδα.

Δυστυχώς κάτι τέτοιο δεν έγινε πραγματικότητα, αφού το τρίτο δεκάλεπτο ήταν εφιαλτικό για τον Παναθηναϊκό. Η Φενέρ ήταν εντυπωσιακή έξω από την άρκτο των 6.75, με τον Μάρκο Γκούντουριτς ν’αποδεικνύει πως επέστρεψε στην Euroleague για να πρωταγωνιστήσει με τη Φενερμπαχτσέ. Το τριφύλλι επιθετικά είχε βραχυκυκλωθεί από την άμυνα των Τούρκων, ενώ στην άμυνα γινόταν ο κακό χαμός. Μηδέν αλληλοκαλύψεις, μηδέν συγκέντρωση και το χειρότερο, είναι πως δεν βλέπαμε ούτε ένα δυνατό φάουλ από τη μεριά της ομάδας του Όντετ Κάτας.

Η τελευταία περίοδος ήταν καθαρρά διαδικαστικά χαρακτήρα. αφού η υπόθεση-νίκη είχε κριθεί κι αυτό το καταλάβαινες από την ενέργεια του παρκέ. Ο Κοκόσκοφ εβαλε τους αναπληρωματικούς στο γήπεδο, ενώ ο Κάτας ήταν φανερό πως επιθυμούσε να μάθει τους νέους του παίκτες καλύτερα. Δυστυχώς το 100-74 ήταν ιδιαίτερα, αλλά ίσως γίνει και διδακτικό για τον νέο προπονητή του Παναθηναϊκού.

Τα δεκάλεπτα: 31-12, 48-34, 74-55, 100-74