Σ’ενα απίστευτα δυνατό παιχνίδι ο Κώστας Σλούκας με μεγάλο σουτ έγραψε το τελικό 67-65 για τον Ολυμπιακό, ο οποίος ανέβηκε στο 5-2 και κοιτάζει τις υψηλές θέσεις στη φετινή Euroleague.

Ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι, βγάζοντας πολύ ενέργεια στην άμυνα. Βέβαια το ίδιο έπραξε και η Φενέρ, η οποία είχε σαν στόχο να πάει σε ήπιο τέμπο. Ο Ουόκαπ και ο Φαλ ήταν εξαιρετικοί στα καθήκοντα τους, ενώ και ο Παπανικολάου έκλεινε πολλές τρύπες στα μετόπισθεν. Το 19-14, δεν έλεγε και πολλά, αφού το ματς είχε πολύ δρόμο ακόμα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι ερυθρόλευκοι με τον Ντόρσεϊ να παίρνει πρωτοβουλίες, οικοδόμησε μία διαφορά της τάξεως των δέκα πόντων (27-17), όμως ο Μαχμούτογλου με μεγάλα τρίποντα, έφερε το ματς στην ισοπαλία, με τον κόουτς Μπαρτζώκα να ζητάει τάιμ-άουτ. Ο Σλούκας ηρέμησε τους συμπαίκτες του, ο Λαρεντζάκης με δύο τρίποντα ξεσήκωσε το ΣΕΦ και ο Βέσελι έγραψε το 45-34 με φοβερό alley oop. Ο Ολυμπιακός ένιωθε άνετα στην επίθεσή του κι αυτό του έδινε περίσσια αυτοπεποίθηση.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα αισθανόταν (ορθά) καλύτερη από την αντίπαλό της, που αγωνιζόταν μόνο με το ένστικτο κι αυτό στην Euroleague, δεν θα σε βοηθήσει να πάρεις νίκες. Η κυκλοφορία ήταν γρήγορη, η άμυνα δυσκόλευε τα σουτ στην περιφέρεια και το 53-42. Ώρες-ώρες η προσπάθεια για αναχαίτιση των τουρκικών επιθέσεων ήταν συγκλονιστική με τους Γκούντουριτς και Ντε Κολό να μην παίρνουν ανάσα. Ο Τζόρτζεβιτς με το που έβαλε μέσα τον Πολονάρα και μετεφερε στο πέντε τον Βέσελι, άλλαξε η εικόνα της Φενέρ, η οποία έκανε σερί 0-11 και το 55-42, έγινε 55-53, ύστερα από 30 λεπτά παιχνιδιού.

Το ξύλο της αρκούδας έπεφτε στην τελευταία περίοδο, με τους φιλοξενούμενους να κλείνουν τους διαδρόμους στη ρακέτα, ενώ ο Βέσελι ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του. Οι Τούρκοι είχαν πάρει θάρρος, ο Χένρι πίεζε αποτελεσματικά τη μπάλα και το 55-58, κρατούσε άπαντες σε αγωνία. Ευτυχώς ο Σάλε έριξε στο παρκέ ξανά τον Ντε Κολό και ο Ολυμπιακός με γκολ-φάουλ του Σλούκα ισοφάρισε σε 58-58. Το ματς πήγαινε πόντο-πόντο, όμως στο τελευταίο κρίσιμο δίλεπτο ο Σλούκας σημείωσε μεγάλο τρίποντο, γράφοντας το 65-62 με 1:39 για το τέλος της αναμέτρησης. Δυστυχώς ο Ολυμπιακός έχασε ευκαιρία ν’αυξήσει το προβάδισμα του και με τον Πολονάρα να σκοράρει και να κερδίζει και φάουλ, όπου ισοφάρισε το ματς. Τελικά ο Κώστας Σλούκας με δύσκολο pull up soyt, νίκησε τον Βέσελι, ο Γκούντουριτς αστόχησε σε τρίποντο και ο Ολυμπιακός έκανε το 2/2 στη δεύτερη διαβοβδομάδα της Euroleague, ενώ βελτίωσε το ρεκόρ του στο 5-2.

Τα δεκάλεπτα: 19-14, 45-34, 55-53, 67-65