Σε ένα φοβερό, από πλευράς ρυθμού, παιχνίδι, η Αρμάνι Μιλάνο υποδέχθηκε την Γκραν Κανάρια για την 11η αγωνιστική, με τους Ισπανούς να παίρνουν μια σπουδαία νίκη με 86-94. Στο 6-5 βρίσκονται, πλέον, οι Ιταλοί, στο 4-7 οι παίκτες της Γκραν Κανάρια. Εξαιρετικός ήταν ο Μάικ Τζέιμς που έβαλε 26 πόντους, άλλα δεν έφτασε για την Αρμάνι. Τρίτη σερί ήττα για την ομάδα του Πιανιτζιάνι.

Το πρώτο ημίχρονο είχε ανοιχτό ρυθμό, με γρήγορες-έως και βιαστικές- επιθέσεις, η Αρμάνι Μιλάνο, μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 14-6, ωστόσο η Γκραν Κανάρια αντέδρασε και έκλεισε σιγά-σιγά την διαφορά, με το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου να κλείνει στο 22-20, υπέρ των Ιταλών. Στην δεύτερη περίοδο, η Ισπανική ομάδα έδειχνε πιο μεστή και καθ’όλη την διάρκεια, είχε μια μικρή διαφορά. Οι Ερικσον, Μπάλβιν και Έβανς είχαν από 8 πόντους (ο καθένας), με τον Μάικ Τζέιμς να… παλεύει μόνος του, έχοντας φτάσει τους 11. Ωστόσο, το δεκάλεπτο έκλεισε υπέρ της ομάδας του Γκαρθία με 40-48.

Εξαιρετικός ήταν ο ρυθμός και του δεύτερου με την Γκραν Κανάρια να είναι σε τρομερή κατάσταση και να κρατά το προβάδισμα με τους Έρικσον και Τιλί να κάνουν πράγματα και… θαύματα, κόντρα στον συγκλονιστικό Τζέιμς, που κρατούσε στο παιχνίδι τους γηπεδούχους. Στο 63-71 έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο. Στο τέταρτο και τελευταίο μέρος, η ομάδα του Πιανιτζιάνι προσπάθησε να αντεπιτεθεί και να γυρίσει την εις βάρος της κατάσταση, ωστόσο δεν το κατάφερε και το τελικό 86-94, ολοκλήρωσε μια σπουδαία έκπληξη και νίκη για την Γκραν Κανάρια.

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 40-48, 63-71, 86-94