Η Μπάγερν έκανε ένα εκπληκτικό πρώτο ημίχρονο (29-45) κι αυτό ήταν αρκετό για να της δώσει μία πολύτιμη εκτός έδρας νίκη (68-77) επί της Βιλερμπάν. Μαγικός Όγκουστιν Ρούμπιτ με 17 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Σε τροχιά οκτάδας παρέμεινε η Μπάγερν, που πανηγύρισε την πρώτη της εκτός έδρας νίκη στην Euroleague για το 2022 και σταμάτησε το σερί των τεσσάρων συνεχόμενων ηττών μακριά από το Μόναχο. Στο 10-11 η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι, που είχε για κορυφαίους τους Όγκουστιν Ρούμπιτ (17π, 10ρ), Νικ Ουέιλερ-Μπαμπ (9π, 4ασ) και Όγκνιεν Γιάραμαζ (11π, 2ρ, 2ασ). Από την άλλη, η Βιλερμπάν έμεινε πίσω, τόσο σχετικά με την οκτάδα, όσο και από την σημερινή της αντίπαλο. Επιστροφή στις ήττες για τους Γάλλου, οι οποίοι έπεσαν στο 9-12. Για το σύνολο του Τι Τζέι Πάρκερ ξεχώρισαν οι Γιουσουφά Φαλ (14π, 5ρ) και Κρις Τζόουνς (14π, 6ασ).

Το ξεκίνημα της αναμέτρησης ήταν πολύ καλό για την Μπάγερν, η οποία μπήκε διαβασμένη στην αναμέτρηση και άρχισε να εκτελεί με ακρίβεια το πλάνο της. Οι Βαυαροί πήγαν με επιτυχία σε επιθέσεις κοντά στο καλάθι και η ευστοχία τους στα δίποντα έπαιξε μεγάλο ρόλο, ώστε να προηγηθούν με 8-15 στο 7’. Η Βιλερμπάν ανέβασε στροφές στη συνέχεια και με συνεχόμενες προσπάθειες του Φαλ κατάφερε να πλησιάσει ακόμη και σε απόσταση ενός καλαθιού (16-18). Εν τέλει το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 16-20, με τις δύο ομάδες να ισορροπούν στις περισσότερες κατηγορίες εκτός από τα δίποντα, 8/16 και 7/9 αντίστοιχα, κάτι που ήταν και η αιτία γι’ αυτό το +4 της Μπάγερν.

Οι Βαυαροί συνέχισαν να κάνουν ένα εξαιρετικό επιθετικά πρώτο ημίχρονο, κάτι το οποίο δεν μπορούσε να αντιμετωπίσει η Βιλερμπάν και όσο περνούσε η ώρα, η διαφορά ανέβαινε. Οι παίκτες του Αντρέα Τρινκιέρι εκτελούσαν με μεγάλη συνέπεια, τόσο από κοντά, όσο και από μακριά και όταν βρήκαν την ευκαιρία να κάνουν σερί 11-0, άλλαξαν την εικόνα του αγώνα, φθάνοντας στο 18-31 στο 15’. Σε παρόμοιο σκηνικό και το δεύτερο μισό της περιόδου, οι Γάλλοι άρχισαν να είναι πιο παραγωγικοί, όμως δεν μπόρεσαν να γυρίσουν τον διακόπτη. Επιμέρους 13-25 στη δεύτερη περίοδο, που έδωσε αέρα 16 πόντων (29-45) στην Μπάγερν στην ανάπαυλα.

Εντελώς διαφορετικό παιχνίδι το δεύτερο ημίχρονο, κάτι που οφείλεται κυρίως στην αλλαγή αμυντικής φιλοσοφίας από την Βιλερμπάν, που προκάλεσε την αστοχία της Μπάγερν. Οι Γάλλοι περιόρισαν αρκετά την παραγωγικότητα των Βαυαρών σε σχέση με το πρώτο ημίχρονο, ωστόσο δεν βελτίωσαν τη δική τους. Έτσι λοιπόν βρέθηκαν στο -12 (42-54) στο 27′, αλλά οι φιλοξενούμενοι βρήκαν επτά αναπάντητους πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου, πήγαν στο 42-61 και κάπου εκεί όλα τελείωσαν σχετικά με την υπόθεση νίκη.

Η Βιλερμπάν ξύπνησε πολύ αργά και το πλήρωσε αυτό. Στο τέταρτο δεκάλεπτο έδειξε αυτό που έψαχνε στα προηγούμενα τρία. Κατάφερε να βρει συνδυαστικά καλά διαστήματα σε άμυνα και επίθεση μαζί. Δεν μπόρεσε να όμως να δώσει ενδιαφέρον στο παιχνίδι, καθώς η Μπάγερν έκανε σωστή διαχείριση και δεν κινδύνεψε στο τέλος, παρά την αντεπίθεση των Γάλλων. Στο 26-16 το επιμέρους σκορ στα τελευταία δέκα λεπτά.

Τα δεκάλεπτα: 16-20, 29-45, 42-61, 68-77