Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου έκανε τα πάντα για να φύγει με το διπλό από το Κάουνας, όμως η Ζαλγκίρις ήταν καλύτερη. Η ομάδα του Σαρούνας Γισικεβίτσιους επικράτησε με 74-68, χάρη στους Κέβιν Πάνγκος και Αρτούρας Μιλάκνις, που σημείωσαν έκαστος από 14 πόντους. Για τους “ερυθρόλευκους”, που γνώρισαν την 4η ήττα τους στην Euroleague, πολύ καλοί ήταν οι Ιωάννης Παπαπέτρου (13π.), Κώστας Παπανικολάου (11π.) και Χόλις Τόμπσον (10π.).

Πολύ διαβασμένος μπήκε ο Ολυμπιακος στο πρώτο δεκάλεπτο, όντας πολύ εύστοχος στα σουτ εντός πεδιάς, Ο Σπανούλης “έφτιαχνε” με τις πάσες του Μπόγρη και Παπαπέτρου, όμως στη συνέχεια η Ζαλγκίρις χτύπησε στη ρακέτα τον αδύναμο αμυντικά Μπόγρη. Το παιχνίδι ήταν γρήγορο και το 22-19, αποτύπωνε πως η ελληνική ομάδα είχε αμυντικό πρόβλημα.

Η αναμέτρηση στα επόμενα δέκα λεπτά έγινε πιο σκληρή κι αυτό βόλευε ξεκάθαρα τον Ολυμπιακό, που είναι σύνολο, που αρέσκεται στην επαφή. Επίσης στην εξίσωση του ματς είχε μπει και ο Τζαμέλ Μακλίν, που σκόραρε κι έπαιζε άμυνα για τρεις. Η Ζαλγκίρις από τη μεριά της δεν έοαιζε καλά, τα περίμενε όλα από τον Πάνγκος, όμως το ημίχρονο την βρήκε μόνο δύο πόντους πίσω (36-38).

Η τρίτη περίοδος δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας, αφού οι δύο ομάδες ήταν αρκετά άστοχες στα σουτ εντός πεδιάς. Ο Ολυμπιακός με τον Παπανικολάου να ξυπναει εκτελεστικά, έκανε το 48-44 48-53 στο τέλος του δεκαλέπτου, στηριζόμενος στην εκπληκτική του άμυνα. Οι Λιθουανοί έβρισκαν τοίχος στη ρακέτα και φάνηκε να παίζουν φοβισμένα.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν το πιο εντυπωσιακό απ’όλα, αφού σημειώθηκαν μερικά πολύ δύσκολα καλάθια. Οι Σπανούλης και Παπαπέτρου ήταν εντυπωσιακοί, όμως οι Πάνγκος και Ουλάνοβας απαντούσαν δίχως δισταγμό. Ειδικότερα ο γκαρντ της Ζαλγκίρις πέρτυχε μερικούς πολύ κρίσιμους πόντους και το 65-58 έκανε μεγάλο φαβορί τους γηπεδούχους για τη νίκη. Φυσικά ο Ολυμπιακός δεν παράτησε ποτέ το ματς και με τους Στρέλνιεκς και Τόμπσον να σκοράρουν κόλλησε βδέλλα στη Ζαλγκίρις. Ο Ολυμπιακός είχε μερικές κακές επιλογές, που στο τέλος του στοίχισαν το θετικό αποτέλεσμα. Η Ζαλγκίρις πήρε δίκαια τη νίκη με 74-68 κι απέδειξε πως δίκαια βρίσκεται στις υψηλές θέσεις της βαθμολογίας.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 36-38, 48-53, 74-68