Σε μια αναμέτρηση θρίλερ μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο, με υψηλό σκορ και θέαμα, η Εφές έχοντας σε φοβερή μέρα τον Ροντρίγκ Μπομπουά (23π, 5/5 2π., 3/5 3π., 4/4 β., 7 ασ,) πήρε τη νίκη επί της Μακάμπι με 91-89, παρά την τεράστια προσπάθεια των Ισραηλινών.

Τρομερό παιχνίδι με ρυθμό, θέαμα και υψηλό σκορ ήταν αυτό ανάμεσα στην Εφές και τη Μακάμπι με την ευστοχία και των δύο ομάδων να είναι εκπληκτική και με τους γηπεδούχους να παίρνουν τη νίκη στο τέλος, έχοντας σε εξαιρετική μέρα τον Ροντρίγκ Μπομπουά. Εκτός από τους 23 πόντους που πέτυχε ο «μπόμπερ» της Εφές, έκρινε το τελικό αποτέλεσμα με ένα… μεγαλοπρεπές κόψιμο στο σουτ του Ούλμπεκιν, 2΄΄ πριν τη λήξη.

Για τους νικητές, εκτός του Μπομπουά, οι Τιμπόρ Πλάις (20π., 9 ριμπ.) και Άντριεν Μοερμάν (17π., 3 ριμπ.) πραγματοποίησαν «γεμάτες» εμφανίσεις, ενώ από τους ηττημένους ο Ελάιζα Μπράιαντ έκανε νέο ρεκόρ καριέρας με τους 22 πόντους που πέτυχε, όμως δεν ήταν αρκετό για να χαρίσει τη νίκη στη Μακάμπι.

Στο ξεκίνημα η Εφές με ένα σερί 11-0 και τρία εύστοχα τρίποντα από τους Μοερμάν, Μίσιτς και Πλάις πήρε ένα καλό προβάδισμα, όμως η Μακάμπι με τους Καλέιρο και Μπράιντ κατάφερε να «ψαλιδίσει» τη διαφορά (16-12). Με τον Μπράιντ να γίνεται γρήγορα διψήφιος, αλλά και τους Τζόουνς και Ντόρσει να συνεισφέρουν οι Ισραηλινοί όχι μόνο επέστρεψαν αλλά προηγήθηκαν κιόλας με τη λήξη του δεκαλέπτου (22-24).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Πλάις μπήκε δυναμικά για λογαριασμό της Εφές, ενώ οι Τζόουνς και Ντόρσει συνέχισαν με το ίδιο τέμπο που τελείωσαν το πρώτο. Οι γηπεδούχοι με τους Σίνγκλετον και Σιμον προηγήθηκαν με 5 πόντους (33-28), όμως η Μακάμπι απάντησε με τον Χάντερ και μείωσε. Οι εξαιρετικοί Πλάις και Μπομπουά όμως δεν αστοχούσαν από τα 6.75 και αύξησαν και πάλι τη διαφορά παρά τα δύο εύστοχα τρίποντα του Σκότι Ουίλμπεκιν (44-38). Ντόρσει, Ουίλμπεκιν και Μπράιαντ δοκίμασαν σουτ υπό καλές προϋποθέσεις, ευστόχησαν και έβαλαν μπροστά τη Μακάμπι στο σκορ με τη λήξη του ημιχρόνου (49-50).

Μπράιαντ και Ζίζιτς στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου έδωσαν ένα προβάδισμα 7 πόντων στους φιλοξενούμενους (49-56), οι Σίμον και Μίσιτς αντέδρασαν και μείωσαν στο καλάθι, όμως η Μακάμπι φαινόταν να πατάει καλύτερα σε αυτό το δέκαλεπτο και προηγούταν συνεχώς με 4 εως 8 πόντους. Οι Μπράιαντ και Ντόρσει ήταν εξαιρετική με τον πρώτο μάλιστα να φτάνει τους 22 πόντους και να κάνει ρεκόρ καριέρας δύο λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου και ενώ το σκορ ήταν 64-72. Μια βολή του Μπομπουά και ένα δίποντο του Μίσιτς μείωσαν για την Εφές στους πέντε πόντους (67-72) μεχρι το τέλος του δεκαλέπτου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο Χάντερ και Τζόουνς διατηρούσαν το προβάδισμα για τη Μακάμπι, όμως σε συνέχεια η Εφές με τους Πλάις και Μοερμάν πάτησε… γκάζι και πέρασε μπροστά στο σκορ (80-78) δείχνοντας ότι δεν θα τα παρατούσε εύκολα. Ο Σκότι Ουίλμπεκιν που είχε «σιγήσει» για αρκετή ώρα, ανέλαβε δράση και με δύο συνεχόμενα τρίποντα έκανε το 80-84, 5΄ πριν το τέλος. Μπομπουά και Σίμον απάντησαν και έβαλαν την Εφές μπροστά με έναν πόντο όμως ο Μπλέιζερ απάντησε από τα 6.75. Ο Ρόντριγκ Μπόμπουα ήταν πραγματικά ασταμάτητος όμως και φτάνοντας τους 23 πόντους με 5/5 δίποντα έβαλε και πάλι την τούρκικη ομάδα μπροστά (91-89) με 23΄΄ να απομένουν. Το λάθος του Μπράιαντ στην επίθεση της Μακάμπι, αλλά και το επιβλητικό κόψιμο του Μπομπουά στον Ουίλμπεκιν στο τελευταίο δευτερόλεπτο, χάρισαν τη νίκη στην Εφές με 91-89.

Τα δεκάλεπτα: 22-24, 49-50, 67-72, 91-89