Ένας βελτιωμένος Παναθηναϊκός λύγισε την πολύ φορμαρισμένη Μπάγερν με 83-76 κι απέδειξε πως αξίζει καλύτερης τύχης στη φετινή Euroleague. Το τριφύλλι με κορυφαίους τους Νεμάνια Νέντοβιτς (14π.), Σαντ Ρος (15π.), Γιώργο Παπαγιάννη  (12π.) και τον Ιωάννη Παπαπέτρου (12π.) ήταν καλύτερο, πιο ανθετικό και παρά την all around εμφάνιση του Βλάντιμιρ Λούτσιτς (20π., 6ριμπ.), πανηγύρισε την τρίτη του νίκη στη διοργάνωση και θα δει μ’άλλο μάτι το ραντεβού με την Αρμάνι Μιλάνο την ερχόμενη βδομάδα.

Οι Βαυαροί μπήκαν πιο ζεστοί στην αναμέτρηση και με όπλο το passing game, σκόραραν γρήγορα με τρίποντα και με αιφνιδισμούς. Οι πράσινοι από τη μεριά τους προσπάθησαν να χτυπήσουν στα μις ματς, με τον Μπέντιλ να κάνει καλή δουλειά, κερδίζοντας φάουλ. Φυσικά αυτό που έκανε τη διαφορά ήταν η αμυντική προσπάθεια των γηπεδούχων, κάτι που ανάγκασε τους Γερμανούς σε πολλά σκοτωμένα σουτ. Το 15-10 δεν έλεγε πολλά εείνη τη στιγμή, όμως η ενέργεια φώναζε πως ο ΠΑΟ, απόψε τουλάχιστον στα μετόπισθεν θα μάτωνε. Το 18-13 ήταν μία καλή βάση νίκης, όμως η αναμέτρηση είχε ακόμα πολύ ψωμί.

Ο Παναθηναϊκός μ’ένα τρίποντο του Ουάιτ κι ένα κάρφωμα του Σαντ-Ρος μεγάλωσε τη διαφορά, με τον Νέντοβιτς να είναι πολύ συγκεντρωμένος στον αμυντικό τομέα. Ο Αντρέι Τρινκιέρι αναγκάστηκε να πάρει να τάιμ-άουτ, ώστε να συνετίσει τους παίκτες του. Ο Σαντ-Ρος ήταν παντού στα μετόπισθεν, ενώ και ο Μποχωρίδης έδειξε βελτίωση στον συγκεκριμένο τομέα. Το μόνο ανησυχητικό της υπόθεσης ήταν πως ο Λούτσιτς είχε ζεσταθεί και με πέντε σερί πόντους, μείωσε τη διαφορά στους οχτώ πόντους (35-27). Το ματς είχε αποκτήσει μία εντυπωσιακή υφή με καρφώματα και τρίποντα, όμως το 44-35 νομίζω αποτυπώνει πως το τριφύλιι στα πρώτο ημίχρονο ήταν καλύτερο από τους Γερμανούς. Το θέμα ήταν αυτό να συνεχιστεί και στο δεύτερο εικοσάλεπτο, όπου εκεί κρίνονται τα πάντα.

Η αναμέτρηση ήταν σκληρή και στις αρχές της τρίτης περιόδου. Οι διαιτητές εκνεύρισαν σε μεγάλο βαθμό τον Παναθηναϊκό, αφού έδιναν με περίσσια ευκολία φάουλ προς όφελος των Γερμανών. Το τριφύλλι είχε χάσει την συγκέντρωσή του κι αν δεν υπήρχαν 1-2 καλθιά μερικώς τυχερά, τότε η διαφορά θα είχε εξανεμιστεί εντελώς. Ο Ρέινολντς με τα επιθετικά του ριμπάουντ, άλλαξε την κατάσταση στους αιθέρες και το 53-46, ήταν ενδεικτικό της κατάστασης στο ματς. Ο Παναθηναϊκός παρόλο που έχασε το μυαλό του (απόλυτα λογικό με τους ανεκδιήγητους ρέφερι), έκλεισε την περίοδο στο 60-54 κι όλα θα κρίνονταν στο τελευταία δεκάλεπτο. Εξαιρετική η τελευταία επίθεση, με ασίστ του Μακ και λέι απ του Σαντ -Ρος.

Οι Γερμανοί πάντως είχαν βρει ψυχολογία και με τον Μπαμπ να ευστοχεί σε μεγάλο τρίποντο, όμως με τον ίδιο τρόπο απάντησε ο σουέρ σήμερα Σαντ-Ρος. Η αναμέτρηση είχε αποκτήσει άγρια ομορφιά, με τις άμυνες να είναι πρωταγωνίστριες. Ο Ουέηντ Μπόλντουιν ευστόχησε σε δύσκολα σουτ, όμως ο Παναθηναϊκός με ωραίες συνεργασίες έβρισκε τη δίοδο προς το καλάθι. Πάντως το 69-63 με πέντε λεπτά για τη λήξη άφηνε τα πάντα ανοιχτά για το αποτέλεσμα. Οι Παπαπέτρου και Λούτσιτς αντάλλαξαν εντυπωσιακά τρίποντα, όμως  Ρέινολντς έκανε τη διαφορά, και το 72-70 ήταν γεγονός. Ο Νέντοβιτς σημείωσε τεράστιο τρίποντο για το 75-70 και μ’ένα καλάθι από τον…ουρανό, έδωσε το δικαίωμα στην ομάδα να χαμογελάσει μετά από καιρό. Το τελικό 83-76 έδωσε στο τριφύλλι την τρίτη του νίκη στη Euroleague, σβήνοντας το σερί των τεσσάρων συνεχόμενων νικών.

Τα δεκάλεπτα: 18-13, 44-35, 60-54, 83-76