Ο Ολυμπιακός έδωσε τα πάντα στο Παλάου Μπλαουγκράνα, όμως το φλόουτερ του Κώστα Σλούκα δνε βρήκε στόχο και η Μπαρτσελόνα επιβίωσε, κερδίζοντας στην παράταση με σκορ 79-78. Ο Νικολα Μίροτιτς πέτυχε 22 πόντους, ενώ ο Νικ Καλάθης έκνε τα πάντα στο παρκέ (9π., 13ριμπ., 7ασ., 3 κλεψ.), όντας από τους κορυφαίους της ομάδας του. Για τον σύλλογο του Πειραιά Σλούκας και Ντόρσεϊ σημείωσαν 14 και 12 πόντους, όμως στο τέλος ο Ολυμπιακός αποχώρησε με άδεια χέρια από το παρκέ, πέφτοντας στο 2-1 ρεκόρ.

Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους, Μπαρτσελόνα, υποδέχτηκε την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, τον Ολυμπιακό και σε ένα παιχνίδι

Το ματς:

Σε ένα εξαιρετικά χαμηλό ρυθμό, αμφότερες οι ομάδες μπήκαν ιδιαίτερα νευρικά στην επίθεση και έδωσαν αρκετή σημασία στην άμυνα, κάτι που αποδείχθηκε από το σκορ στο πρώτο πεντάλεπτο (4-6). Ο Ολυμπιακός μέσα από δυναμική και σφιχτή άμυνα, κατάφερε στο 7′ να έχει προβάδισμα επτά πόντων (6-13). Οι ερυθρόλευκοι κατάφεραν να βρουν ρυθμό και στην επίθεση, προσπάθησαν να τρέξουν και βρέθηκαν προηγούμενοι με 17-10 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Εκπληκτικός ο Φαλ κάτω από το καλάθι είχε πετύχει 6 πόντους, ενώ στους… κοντούς τον ακολούθησαν Σλουκας (5π.) και Ντόρσεϊ (4π.). Ο Χίγκινς είχε 4 για την Μπαρτσελόνα.

Το σκηνικό άλλαξε στο πρώτο μισό του δευτέρου δεκαλέπτου, η Μπαρτσελόνα άρχισε να σφίγγει αρκετά την άμυνά της και με δύο καλάθια του Ντέιβις μάζεψε την διαφορά στους 2 (18-20). Αμυντικά οι ερυθρόλευκοι ήταν καλοί, ωστόσο επιθετικά κυριάρχησε η αστοχία. Πέντε συνεχόμενοι πόντοι του Ζαν Σαρλ ξεκόλλησε τους φιλοξενούμενους και στο 16′ το σκορ ήταν στο 19-25. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έκανε τα πάντα σωστά, πάλεψε σε άμυνα, κράτησε στους 27 πόντους τους γηπεδούχους (που είχαν 0/12 τρίποντα), είχε υπομονή στην επίθεση και έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενος με 32-27. Ζαν Σαρλ (5π.), Βεζένκοφ (5π.) και Ουόκαπ (5π.), ήταν καταλυτικοί τόσο σε άμυνα όσο και σε επίθεση. Για την… φτωχή επιθετικά ομάδα του Σάρας, ο Χίγκινς μετρούσε 6 πόντους.

Η αναμέτηση άλλαξε άρδν υφή με τους μπλαουγκράνα να είναι καταιγιστικοί αμυντικά κι επιθετικά. Τα τρίποντα των Κούριτς και Μίροτιτς άνοιξαν την άμυνα των Πειραιωτών, οι οποίοι με τη μεριά του, σκόραραν με κόπο και αίμα. Αν δεν υπήρχε ο Φαλ, ο Ολυμπιακός ίσως ήταν πίσω με διψήφια διαφορά, αφού οι Ισπανοί σημείωσαν 28 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο και το μομέντουμ της αναμέτρησης είχε αλλάξει χέρια. Φυσικά το 55-47, δεν έχρισε νικήτρια την Μπαρτσελόνα, καθώς η ελληνική ομάδα δεν είχε πει την τελευταία της λέξη.

Ο Ολυμπιακός σίγουρα ειχε χάσει την αμυντική του ικανότητα, όμως μπροστά σημείωσε μεγάλα καλάθια, όμως ένα buzzer beater του πάντα έτοιμου Γιαννούλη Λαρεντζάκη. Επιπλέον ο Χασάν Μάρτιν έκανε δουλίτσα στα ριμπάουντ, όμως ο Οριόλα και ο Χίγκινς, κρατούσαν το σκορ υπέρ των Ισπανών. Το 58-54 δεν έλεγε και πολλά, αφού οι Πειραιώτες ήταν μέσα στο παιχνίδι της νίκης. Οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο στην τελευταία περίοδο και το ξύλο έδινε κι έπαιρνε. Σίγουρα δεν βλέπαμε ποιοτικό παιχνίδι, όμως η αυταπάρνηση, το πάθος, ήταν πρωταγωνιστές. Η Μπαρτσελόνα έβαλε η μπάλα μέσα στο καλάθι, με τον Μίροτιτς, όμως ο Λαρεντζάκης και ο Μακίσικ είχαν τις απαντήσεις. Ο κώστας Σλούκας μ’ένα κλασικό pull up (σουτ μετά από ντρίμπλα), έγραψε το 65-65, αναγκάζοντας τον Γιασικεβίτσιους να καλέσει τάιμ-άουτ. Τελικά οι δύο αντίπαλοι, σημείωσαν από δύο πόντους έκαστος, τσ σουτ των Σλούκα και Χίγκινς, βρήκαν σίδερο, άρα η παράταση θα μας έδινε την ευκαιρία να δούμε πέντε λεπτά ακόμα, ένα πολύ σκληρό ευρωπαϊκό ντέρμπι.

Ο Νικ Καλάθης ήταν το καθαρό μυαλό, που χρειάζονταν οι μπαλουγκράνα, για να πάρουν ανάσα. Ο Έλληνας γκαρντ, είτε με βολέε, είτε με ριμπάουντ, είτε με κλεψίματα, ήταν η ειδοποιός διαφορά μεταξύ των δύο αντιπάλων. Μακίσικ και Σλούκας έφεραν το ματς στον πόντο (75-74) με ενάμισι λεπτό ν’απομένει για τη λήξη της παράτασης. Τελικά η Μπαρτσελόνα με δύο βολές του Πιερ Οριόλα, πήρε το ροζ φύλο αγώνα, αφού το φλόουτερ του Σλούκα δεν βρήκε στόχο κι έτσι η εληνική ομάδα, φεύγει με άδεια χέρια από τη Βαρκελώνη.

Τα δεκάλεπτα: 10-17, 27-32, 55-47, 67-67, 79-78