Με άμυνα για σεμινάριο στο δεύτερο ημίχρονο και όλους τους παίκτες του ψυχωμένους για να ανατρέψουν το -16 του 21′, ο Παναθηναϊκός παρέμεινε αήττητος στο ΟΑΚΑ, επικρατώντας της Ρέαλ με 84-82.

Ο Ρίβερς με 20 πόντους και απίστευτα ποσοστά στο δεύτερο ημίχρονο, ο Τζέιμς Γκιστ που τελείωσε την Ρεάλ με 2/2 βολές, ο Νικ Καλάθης αλλά και οι Παππάς και Γκάμπριελ ο πρώτος με τρίποντο στον αιφνιδιασμό στο 39′ και ο δεύτερος με την άμυνα του στην ρακέτα, ήταν οι κορυφαίοι από τους πράσινους, που στο δεύτερο ημίχρονο, έδειξαν στην Ρεάλ πως στο ΟΑΚΑ δεν έχει… εκπτωσεις.

Στην αρχή πάντως, όσο καλά ξεκίνησε ο Παναθηναϊκός με τον Μαρκ Λοτζέσκι να μπαίνει ζεστός και με δικούς του πόντους να δίνει ένα προβάδισμα έξι πόντων (8-2), τόσο… εφιαλτικά συνέχισε στο υπόλοιπο του πρώτου δεκάλεπτου.

Στο 9’ το σκορ ήταν 19-28 με την Ρεάλ να έχει επιβάλλει πλήρως τον ρυθμό της και τον Παναθηναϊκό να χωλαίνει στην άμυνα κυρίως στην περιφέρεια αλλά και πάνω στον Ντόνσιτς που είχε ήδη 10 πόντους.

Ο Ραντλ με τρίποντο διαμόρφωνε το 23-33 στο 11’, με τον Παναθηναϊκό να βρίσκει διαδρόμους στην επίθεση αλλά να μην μπορεί να σταματήσει τους Ισπανούς που είχαν 4/7 τρίποντα και μόλις δύο άστοχες επιθέσεις σε προσπάθειες δύο πόντων.

Συνολικά με 13/18 σουτ οι παίκτες του Πάμπλο Λάσο είχαν φτάσει τους 39 πόντους σε 13’ αγώνα, την ώρα που ο Παναθηναϊκός αν και αλάνθαστος στην επίθεση, στην άμυνα είχε πολύ κακό rotation (27-39).

Τα μακρινά σουτ από Ρίβερς και Σίνγκλετον έφεραν τον Παναθηναϊκό στο -5 (36-41 στο 16’) με την άμυνα των πρασίνων να παραμένει αργή μακριά από την μπάλα, αλλά τουλάχιστον να γίνεται πιο σκληρή στο ένας εναντίον ενός.

Η είσοδος του Ταβάρες ανάγκασε τους πράσινους να πάνε σε πολλά σουτ που δεν βρήκαν στόχο, με τον σέντερ από το Πράσινο Ακρωτήρι να λειτουργεί ως σκιάχτρο στην ρακέτα. Στην άμυνα, η καλύτερη αμυντική λειτουργία των παικτών του Πασκουάλ, δεν μπορούσε να σταματήσει την εκτελεστική δεινότητα του Τόμκινς αλλά και την οργανωτική του Ντόνσιτς που αν και κουρασμένος, οδηγούσε την ομάδα του στο 38-51 στο 18’.

Ο Παναθηναϊκός με τους Αντετοκούμπο και Παππά με 3 φάουλ, θα έπρεπε να βρει μία λύση για να ανατρέψει το 40-54 του πρώτου ημιχρόνου, με την Ρεάλ να έχει κάνει με διαφορά το καλύτερο ημίχρονο της φέτος.

Αυτή ήταν αρχικά να χτυπήσει στα πόδια τον Ταβάρες. Οι πράσινοι πήγαν κάθε σκριν στην μπάλα πάνω του. Ο σέντερ της Ρεάλ ήταν πολύ αργός στις επιστροφές και είτε με ασίστ πάνω από το καλάθι ή με επιθετικά ριμπάουντ ο Παναθηναϊκός έτρεξε ένα σερι 13-0 για να μειώσει σε 53-56 στο 24’ και να ξαναμπεί στο παιχνίδι.

Αρωγός σε αυτό και η πολύ καλή αμυντική λειτουργία στο ίδιο διάστημα, κυρίως στην πίεση πάνω στην μπάλα, που σταμάτησε ολοκληρωτικά την δημιουργία των Ισπανών. Σε καταστάσεις ένας εναντίον ενός δεν έβγαιναν νικητές, με τον Παναθηναϊκό να έχει αλλάξει άρδην την εικόνα του αγώνα.

Ο Σίνγκλετον με το τρίτο τρίποντο των πρασίνων στο δεύτερο ημίχρονο, μείωνε σε 60-61 στο 27’ και ο ίδιος με προσωπική ενέργεια ισοφάριζε για τον Παναθηναϊκό σε 62-62 στο αμέσως επόμενο λεπτό. Δύο τρίποντα των Ρούντι και Καμπάτσο (στην εκπνοή του δεκαλέπτου), έδωσαν ανάσες στους… πολιορκημένους φιλοξενούμενους, με τον Παναθηναϊκό να δείχνει και κάποια σημάδια κόπωσης.

Η είσοδος του Ρίβερς που είχε κάτσει στον πάγκο με 3 φάουλ, έδωσε πάλι πνοή και ενέργεια στον Παναθηναϊκό που μείωνε σε 69-71 με τον Αμερικανό να έχει 17 πόντους. Η Ρεάλ έφτανε τα 13 λάθη μετά πάλι από πίεση στην μπάλα και ο Παναθηναϊκός με τον Καλάθη εκτός από δημιουργία να προσφέρει και πόντους, μείωνε στον πόντο στο 35’ (72-73).

Λίγο αργότερα με μία ακόμα καλή άμυνα από τον Παππά, τον ψυχωμένο Γκάμπριελ που κυνηγούσε κάθε φάση, το νέο τρίποντο του Ρίβερς και ένα ακόμα δίποντο μετά από επιθετικό ριμπάουντ του Γκιστ, ο Παναθηναϊκός έπαιρνε ξανά προβάδισμα στο σκορ με 77-73, με 3 λεπτά να απομένουν.

Τέσσερις σερί πόντοι του Ντόνσιτς με ένα τρίποντο στην εκπνοή της επίθεσης έφεραν το ματς στα ίσια (77-77 στο 39’), με τον Παναθηναϊκό να κολλάει απέναντι στην άμυνα ζώνης του Λάσο και να μένει άποντος για 4 σερί επιθέσεις.

Ο Τόμπκινς με μία βολή έδωσε τα προβάδισμα στην Ρέαλ, αλλά ο Καλάθης έπαιξε την άμυνα του αγώνα πάνω στον Ντόνσιτς για να πάει ο Σλοβένος σε ένα πολύ δύσκολο σουτ. Το ριμπάουντ πήγε στα χέρια του Σίνγκλετον και ο Παππάς με κρύο αίμα στον αιφνιδιασμό έκανε τα 80-78, 22’’ πριν το τέλος.

Ο Ντόνσιτς κέρδισε το φάουλ και ισοφάρισε με 2/2 βολές, 17,2’’ πριν το τέλος. Ο Λάσο επέλεξε γρήγορο φάουλ για να έχει αυτός την τελευταία επίθεση αλλά ο Γκιστ με 2/2 βολές του χάλασε τα σχέδια. Ο Καμπάτζο κλείστηκε καλά από τον Γκιστ και τον Καλάθη στη συνέχεια και το σουτ του Τόμκινς δεν βρήκε το στόχο για το τελικό 84-82

Τα δεκάλεπτα: 23-28, 40-54, 64-69, 84-82