Καταιγιστική ήταν η Ζαλγκίρις στην αναμέτρηση με την Άλμπα Βερολίνου, δείχνοντας από το πρώτο λεπτό ποιος έχει τα ηνία της αναμέτρησης, με το τελευταίο σφύριγμα να δίνει την νίκη στους Λιθουανούς με σκορ 104-80. Ο Ρίβερς ήταν ορεξάτος (17π, 5τρ) και έτσι οι πρωταθλητές Λιθουανίας ανέβηκαν στο 7-14, πιάνοντας στη βαθμολογία την γερμανική ομάδα.

Από τα πρώτα λεπτά του αγώνα η Ζαλγκίρις, με Ουλανόβας και Λαντέιλ έχτισε διαφορά (14-5, 6′). Ο Τίμαν μείωσε για την Άλμπα προσωρινά (14-9), όμως οι γηπεδούχοι είχαν βρει ρυθμό. ΛεΝτέι, Ρίβερς και Λεκαβίτσιους πήραν την κατάσταση στα χέρια τους και η Ζαλγκίρις έκλεισε το δεκάλεπτο στο +14 (23-9).

Ο Ρίβερς είχε βρει ρυθμό και η Ζαλγκίρις έδειχνε ασταμάτητη, με τη διαφορά να φτάνει πάνω από τους 20 πόντους (33-12, 13′). Ουόκαπ και Μιλάκνις μπήκαν στην… εξίσωση, με τη διαφορά να ανεβαίνει σταθερά (47-22, 18′). Οι παίκτες της Ζαλγκίρις έκαναν ό,τι ήθελαν στο παρκέ και με τον Γιοκουμπάιτις μπροστάρη η διαφορά έφτασε κοντά στους 30 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (54-27).

Ο… μονόλογος της Ζαλγκίρις συνεχίστηκε, με τους Ουόκαπ και Λαντέιλ να ανεβάζουν ακόμα περισσότερο τη διαφορά (63-30, 23′). Κάβανο και Σίβα φώναξαν παρών για την Άλμπα και μάζεψαν τη διαφορά (69-43, 27′). Λεκαβίτσιους και Γιανκούνας επανέφεραν στους 30 πόντους τη διαφορά (78-48, 28′). Ρίβερς και Γιανκούνας έγραψαν τον επίλογο του δεκαλέπτου για το 84-52.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν τυπική διαδικασία, με την Ζαλγκίρις να έχει καθαρίσει από νωρίς το παιχνίδι. Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους δεν απειλήθηκε σε κανένα σημείο και έφτασε εμφατικά στο θετικό αποτέλεσμα.

Τα δεκάλεπτα: 23-9, 54-27, 84-52, 104-80.