Χωρίς προβλήματα πέρασε από την έδρα της Βαλένθια η Ρεάλ Μαδρίτης, που κέρδισε 80-73, έχοντας σε μεγάλη βαρδιά τον Τζάναν Μούσα, για την 9η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Το ματς

Στην πρώτη περίοδο η Ρεάλ Μαδρίτης ξεκίνησε δυναμικά στην επίθεση και με τον Τζάναν Μούσα να επωμίζεται το μεγαλύτερο βάρος. Μάλιστα, η διαφορά έφτασε και σε διψήφιο αριθμό (11-21) και να τελειώνει το δεκάλεπτο με άνεση.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η διαφορά παρέμενε ψηλά υπέρ της «Βασίλισσας» και στις περιπτώσεις που η Βαλένθια επιδίωκε να επιστρέψει στην διεκδίκηση του ματς, οι γηπεδούχοι απαντούσαν είτε με τον Κοζέρ είτε με τον Χεζόνια.

Στην επανέναρξη η Ρεάλ Μαδρίτης, έχοντας σε πρώτο πλάνο τον Σέρχιο Γιουλ, έμεινε παραδοσιακά στο +15 και αρκούσε κάθε φορά να ανοίξει λίγο ταχύτητα για να λυγίσει την αντίσταση της Βαλένθιας. Στο τέλος όλα πήραν τον δρόμο τους και το 80-73 είναι αντιπροσωπευτικό της… χαλαρότητας που αντιμετώπισαν τον αγώνα στα τελευταία λεπτά, δίνοντας παράλληλα τις απαραίτητες ανάσες σε όλους τους παίκτες της.

Τα δεκάλεπτα: 19-31, 31-41, 46-59, 73-80