Την πρόκριση στον τελικό του τουρνουά της Ευρωλίγκας που διεξάγεται στην έδρα της προκρίθηκε η Βαλένθια, επικρατώντας 84-76 της Μπάγερν Μονάχου στον δεύτερο χρονικά ημιτελικό.

Έτσι θα αντιμετωπίσει στον τελικό της Τετάρτης (16/9) την Βιλερμπάν στις 21:00, ενώ ο Ολυμπιακός θα παίξει στις 18:30 στον μικρό τελικό με την Μπάγερν Μονάχου.

Οι γηπεδούχοι, ήταν μπροστά στο σκορ καθ’ όλη την διάρκεια του αγώνα, χωρίς να ξεφύγουν πολύ στο σκορ, αλλά διατηρούσαν τον έλεγχο. Προηγήθηκαν 24-18 στο πρώτο δεκάλεπτο και 44-36 στο ημίχρονο, με την ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι να μειώνει σε 63-60 στο 30’, αλλά να μην έχει άλλες λύσεις στο τέλος του αγώνα, όπου την βρήκε ηττημένη με 84-76.

Κορυφαίοι για τους νικητές, ήταν οι Τόμπεϊ και Ντούμπλεβιτς με 17 και 15 πόντους αντίστοιχα, ενώ 12 πόντους με 4 ασίστ, πρόσθεσε στην συγκομιδή ο νεοαποκτηθείς, Μάρτιν Χέρμανσον. Για τους βαυαρούς, καλή απόδοση είχαν οι Μπαμπ και Μπόλτνγουϊν με 14 και 12 πόντους αντίστοιχα.