Στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής στην Euroleague, η Άλμπα του Γκαρσία Ρενέσες υποδέχτηκε την Ζαλγκίρις Κάουνας του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους και σε ένα σκληρό με χαμηλό ρυθμό παιχνίδι, η Γερμανική ομάδα κατάφερε να πάρει τη νίκη, φτάνοντας στο 4-7.

Για την ομάδα του Σάρας ήταν η 8η ήττα σε 11 αναμετρήσεις, με τον Λεντέι να ξεχωρίζει και να φτάνει τους 15.

Για τους νικητές ξεχώρισαν οι Γκιφέι (13π.), Έρικσον (10π.), Νόκο (10π.) και Χέρμανσον (11π.).

Στο παιχνίδι:

Αρκετά νωθρό ξεκίνημα και για τις δύο ομάδες στο Βερολίνο, με το σκορ να είναι στο 6-5 υπέρ της Άλμπα, στο πρώτο πεντάλεπτο. Στο υπόλοιπο της περιόδου, η ομάδα του Ρενέσες ήταν πιο αποτελεσματική στην επίθεση και κατάφερε να προηγηθεί με 13-5 και 15-5, σε μια εφιαλτική περίοδο για την Ζαλγκίρις. Το αποτέλεσμα του πρώτου κομματιού έληξε στο 15-7, με τον Χέρμανσον να μετρά έξι πόντους.

Κάπως καλύτερος ήταν ο ρυθμός στην δεύτερη περίοδο, με τους γηπεδούχους να διατηρούν συνεχώς ένα μικρό προβάδισμα και την ομάδα του Σάρας να κυνηγά. Το σκορ διατηρήθηκε σε χαμηλά επίπεδα και στο δεύτερο κομμάτι του αγώνα με την Άλμπα να πηγαίνει προηγούμενη στα αποδυτήρια με 32-26. Από την μεριά των γηπεδούχων, Ξεχώρισαν οι Νόκο (8π.) – Έρικσον (7π.), ενώ για τους φιλοξενούμενους, ο Ζακ Λεντέι είχε φτάσει τους 11, όντας ο μοναδικός διακριθέντας.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Ζαλγκίρις είχε πιο καθαρό μυαλό και κατάφερε να ισοφαρίσει (6:00 πριν το τέλος) σε 34-34 και να προηγηθεί με 34-36, με τον Λεντέι να είναι ο ηγέτης της επιθετικά, έχοντας φτάσει τους 15. Οι “πράσινοι” κατάφεραν να ξεφύγουν με +6 (34-40), με τους “κίτρινους” να απαντούν μειώνοντας σε 38-40 και 40-41. Μάλιστα, οι παίκτες του Ρενέσες κατάφεραν να πάρουν εκ νέου τα ηνία του αγώνα με 47-46, σκορ που έμελλε να είναι και το τελικό για την τρίτη περίοδο. Για τους γηπεδούχους, ο Χέρμανσον είχε φτάσει τους 9, ενώ για την ομάδα του Σάρας ο Ουλανόβας είχε φτάσει τους 7.

Όπως καταλαβαίνετε, όλα κρίθηκαν στην τελευταία περίοδο, η οποία ήταν αντιστοίχως κλειστή και με χαμηλό ρυθμό. Εκεί, η Άλμπα μπήκε κάπως καλύτερά και στο οχτάλεπτο προηγήθηκε 51-46 και 53-48. Οι γηπεδούχοι ακριβώς στα μισά του δεκαλέπτου, είχαν φτιάξει μια καλή διαφορά 8 πόντων (58-50), βάση του ρυθμού του αγώνα και έδειχναν πως έχουν το πάνω χέρι για το… ροζ φύλλο του αγώνα. Τίποτα δεν άλλαξε δραματικά μέχρι και το φινάλε του αγώνα, με την Άλμπα να επιστρέφει στις νίκες (69-62) και να αφήνει από την Ζαλγκίρις του Γιασικεβίτσιους, που μοιάζει να είναι… άρρωστη.

Τα δεκάλεπτα: 15-7, 32-26, 47-46, 69-6.