Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ολοκλήρωσε τη «διαβολοβδομάδα» η Μπασκόνια, καθώς μετά τη νίκη επί του Παναθηναϊκού, πέρασε πιο εύκολα από ό,τι δείχνει το τελικό 80-76 από την έδρα της Άλμπα Βερολίνου.

Η νίκη επί του Παναθηναϊκού πριν δύο 24ωρα φαίνεται πως ήταν η… σπίθα που έψαχνε η Μπασκόνια, με τους Βάσκους να περνούν νικηφόρα το βράδυ της Πέμπτης (14/10) από το Βερολίνο και την έδρα της Άλμπα με 80-76.

Με εξαίρεση το αρχικό 2-0 υπέρ των Γερμανών, η ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα, ανεβάζοντας τη διαφορά ακόμα και στο +27 στην τρίτη περίοδο, φτάνοντας με χαρακτηριστική άνεση στο δεύτερο ροζ φύλλο αγώνα της σεζόν (2-2).

«Μελανό» σημείο για τους Ισπανούς η… υπερβολική χαλάρωση στα τελευταία λεπτά, επιτρέποντας στους γηπεδούχους να μειώσουν μέχρι τους τέσσερις.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Σιμόνε Φοντέκιο με 17 πόντους και 4 ριμπάουντ, ενώ από κοντά ακολούθησαν οι Γκρέιντζερ (15 πόντους, 6 ασίστ) και Κοστέλο (10 πόντους, 4 ριμπάουντ).

Από την άλλη, για τους Γερμανούς που έπεσαν στο 1-3, ξεχώρισε ο Λουκ Σίκμα με 19 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Το ματς

Με τον Σιμόνε Φοντέκιο να ξεκινάει «καυτός», η Μπασκόνια πήρε από την αρχή τα ηνία του αγώνα επιβάλλοντας πλήρως τον ρυθμό της και χάρη στους 8 πόντους του 25χρονου Ιταλού φόργουορντ βρέθηκε στο +4 (10-14) στο 5′. Με την Άλμπα εμφανώς έξω… από τα νερά της και χωρίς ρυθμό στην επίθεση, το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε 15-21.

Στη δεύτερη περίοδο ήρθε η «εκτόξευση» για τους Βάσκους, οι οποίοι με δύο διαδοχικά τρίποντα του Μαρίνκοβιτς ανέβασαν για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφια τιμή (17-29 στο 12′). Ωστόσο δεν έμειναν εκεί, και με «όπλο» την καλή κυκλοφορία, την έξτρα πάσα, αλλά και τα εύκολα δίποντα που έβρισκαν ανέβασαν τη διαφορά στο +22 για το 48-26 στο 18′. Οι Γερμανοί δυσκολευόντουσαν αφάνταστα να βρουν το δρόμο προς το ισπανικό καλάθι, με το ημίχρονο να κλείνει στο 29-52.

Στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου ο Γκετράιτις ανέβασε τη διαφορά στο +27 (29-56 στο 21′), προτού αρχίσει η χαλάρωση της Μπασκόνια. Με αντεπίθεση διαρκείας και κύριο εκφραστή της τον Σίκμα, η Άλμπα μείωσε τη διαφορά, κλείνοντας το δεκάλεπτο στο -15 για το 47-62, κρατώντας παράλληλα την Μπασκόνια μόλις στους δέκα πόντους.

Οι Γερμανοί πήραν το μομέντουμ και με εξαιρετικά ποσοστά στο σκοράρισμα πάλεψαν μέχρι τέλους για μια τεράστια ανατροπή. Με ένα σερί 11-0 κατέβασαν στους 4 πόντους τη διαφορά (70-74) στα τελευταία 37 δευτερόλεπτα. Όπως ήταν φυσικό το παιχνίδι οδηγήθηκε στη… ρουλέτα των βολών, εκεί όπου η Μπασκόνια είχε… κρύο αίμα, φτάνοντας – έστω και με περιπέτεια στο τέλος – στη νίκη με 80-76.

Τα δεκάλεπτα: 15-21, 29-52, 47-62, 76-80

Άλμπα Βερολίνου-Μπασκόνια: 76-80Άλμπα Βερολίνου-Μπασκόνια: 76-80