Ο Ερυθρός Αστέρας τιμώρησε τον μέτριο Παναθηναϊκό στην τελευταία περίοδο και τον ανάγκασε στη δεύτερη συνεχόμενη ήττα του στη Euroleague με σκορ 78-73. Οι πράσινοι βρέθηκαν σε κακή μέρα και η ήττα τους κρατάει στην πρώτη εξάδα, όμως πλέον κοιτάζουν και τις πίσω θέσεις. Ο Πάντερ με 24 πόντους και ο Περπέρογλου με 12 ήταν οι δήμιοι για την ελληνική ομάδα. Οι Παπαγιάννης και Ρόμας σημείωσαν από 12 πόντους έκαστος, όμως δεν είχαν συμπαραστάτες.

Οι πρωταθλητές Ελλάδος μπήκαν πολύ ζεστά στην αναμέτρηση. Με καλή άμυνα και σωστές επιλογές στην επίθεση, ελέω Καλάθη πήραν από νωρίς κεφάλι στο σκορ (5-15). Η χρησιμοποίησε στην αρχική πεντάδα των Μπέντιλ και Παππά έδωσε σκληράδα στους πράσινους, ενώ ο Σάκοτα είχε πολλά παράπονα από τους παίκτες του. Γενικότερα το παιχνίδι είχε σκληρή υφή και οι εννέα πόντοι παθητικό, ήταν νούμερο εκπληκτικό για τους πράσινους. Οι 21 πόντοι στην επίθεση ήταν λογικοί, όμως τα μετόπισθεν έκαναν τη διαφορά για τους πράσινους.

Δυστυχώς η εικόνα στη δεύτερη περίοδο ήταν κάκιστη. Ο Κέβιν Πάντερ έκανε ότι ήθελε τους Καλάθη, Φριντέτ και Παππά, ο Νταβίντοβατς βρήκε το χέρι του από την περιφέρεια και σιγά σιγά η διαφορά ολοένα και μειωνόταν. Οι πράσινοι στην επίθεση δεν είχαν σωστές συνεργασίες (βιαστικός πολύ ο Νικ), ο Φριντέτ δεν μπήκε ποτέ στο πνεύμα του αγώνα και τα σκτωμένα σουτ, έδιναν κι έπαιρναν. Μόνο ο Γιώργος Παπαγιαννης είχε επαφή με το καλάθι, όμως μ’εναν παίκτη, είναι αδύνατον να κερδίσεις ομάδα Euroleague. Τουλάχιστον το θετικό της όλης υπόθεσης ήταν το γεγονός πως η διαφορά ήταν μόλις στους τρεις πόντους.

Στην τρίτη περίοδο ο Νίκος Παππάς απέδειξε πως δεν είναι ξοφλημένος. Με σωστή άμυνα πάνω στον Μπιλι Μπάρον και όντας παραγωγικός επιθετικά, ανέτρεψε τη διαφορά για την ομάδα του και το 37-39 ήταν γεγονός. Τα πράσινα μετόπισθεν είχαν σφίξει εκ νέου, όμως το ψεγάδι των ριμπάουντ εμφανίστηκε με τον Ότζο να κάνει θραύση. Ο Ντίνος Μήτογλου διόρθωσε αυτό το πρόβλημα και σε συνδυασμό με την επιθετική αφύπνιση του Τζίμερ Φριντέτ, ο Παναθηναϊκός πήρε το μομέντουμ με το σκορ να έχει διαμορφωθεί (44-55). Ειδική μνεία πρέπει να γίνει και στον Τζόνσον, που κάλυψε την μέτρια βραδιά του Παπαπέτρου, ενώ και ο Ράις ήταν περισσότερο ψύχραιμος από τον Καλάθη. Το 46-57 ήταν μία καλή βάση για πράσινο διπλό, όμως όλα θα κρίνονταν στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Ο Ερυθρός Αστέρας είναι ξεκάθαρο πως δεν θα παρατούσε την υπόθεση-νίκη. Ο Πάντερ με τέσσερις συνεχόμενς βολές, έγραψε το 52-59 και η επιστροφή Καλάθη ηταν επιτακτική για τους πρωταθλητές Ελλάδος. Ένα τρίποντο από τον Φριντέτ έκοψε για λίγο το βήχα των Σέρβων, αν και τα σφυρίγματα των διαιτητών είχαν εκνευρίσει τον Πιτίνο και τους παίκτες του. Ο Παναθηναϊκός κρατούσε σφιχτά ένα προβάδισμα της τάξεως των οχτώ πόντων (57-65), όμως η ευκολία που δίνουν τα φάουλ οι Πέρεζ, Ντιφαλά και Ουντάνσκι έφερε το μείον πέντε (60-65). Οι διαιτητές σφύριξαν δύο επιθετικά φάουλ εις βάρος των φιλοξενούμενων και με καλάθι του Στίματς, το ματς έγινε πλέον ντέρμπι.

Το μυαλό απουσίαζε από τις επιθέσεις του Παναθηναϊκού και σ’αυτό είχε μερίδιο ο Πιτίνο, αλλά και ο Καλάθης. Οι Σέρβοι πήραν προβάδισμα (70-67), με τον Στίματς να κάνει σπουδαία δουλειά κάτω από τις ρακέτες, όμως ο Τόμας ισοφάρισε σε 70-70. Στη συνέχεια ο άστοχος Καλάθης σημείωσε γκολ-φάουλ και το 71-73, όμως ο Πάντερ με βόμβα από τα 7μισι μέτρα έγραψε το 74-73. Δυστυχώς οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να σκοράρουν στην επόμενη επίθεση και ο Αστέρας είχε μαξιλαράκι ασφαλείας. Το τελικό 78-73 μάλλον είναι δίκαιο και ο Παναθηναϊκός γνώρισε τη δέκατη ήττα του στη Εuroleague.

Τα δεκάλεπτα: 9-21, 35-32, 46-57, 78-73