Ο Παναθηναϊκός πραγματοποιώντας ένα εμστό παιχνίδι σ’άμυνα κι επίθεση, πήρε την έβδομη νίκη του στη φετινή Euroleague, επικρατώντας της Μπάγερν Μονάχου με 80-67. Ο Ντάριλ Μέικον ήταν ο πρώτος σκόρερ για τους πράσινους με 18 πόντους, ενώ πολύ θετικοί ήταν οι Οκάρο Ουάιτ (16π.) και Γιώργος Παπαγιάννης (8π., 14 ριμπ.). MVP της αναμέτρησηςη ήταν ο πασπαρτού Χάουαρντ Σαντ-Ρος, που τα έκανε όλα με 15 πόντους, 9 ριμπάουντ και τρία κλεψίματα. Για τους Γερμανούς ξεχώρισαν οι Νταρούν Χίλιαρντ (15π.0 και Όγκουστιν Ρούμπιτ (13π.), ενώ ο Ντεσόν Τόμας έδωσε πράγματα στην ομάδα του.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε μτον αγώνα με τους Σαντ-Ρος, Νέντοβιτς, Κασελάκη, Ουάιτ και Παπαγιάννη, ενώ ο Τρινκιέρη έβαλε στην πεντάδα του τους Γιάμαραζ, Λούτσιτς, Ρούμπιτ, Ραντόσεβιτς και Σίσκο. Το παιχνίδι ήταν ελεύθερο στα πρώτα λεπτά, με τις δύο ομάδες ν’αναλώνονται σε μεγάλο βαθμό, σ’εξωτερικά σουτ. Οι Ουάιτ και Νέντοβιτς ήταν εύστοχοι, ενώ και από πλευράς Γερμανών σε καλή κατάσταση φαίνονταν οι Ρούμπιτ και Γιάμαραζ. Ο ρυθμός βόλευε περισσότερο τους πράσινους, που αρέσκονται στο isolation κι αυτό τους έδωσε τη δυνατότητα να κλείσουν την πρώτη περίοδο, προηγούμενοι με δέκα πόντους (26-16). Πολύ ουσιαστικός ήταν ο Ουάιτ με δέκα πόντους και καλή δουλειά στην άμυνα.

H Μπάγερν προσπάθησε να πιέσει το τριφύλλι στην άμυνα, με τα post παιχνίδι του πρώην πράσινου Τόμας, όμως αυτό το σχέδιο δεν ευδοκίμησε με τον Χουγκάζ να παλεύει σε κάθε φάση. Επίσης ο Μαντζούκας κυνήγησε  τον Χίλιαρντ, έδωσε ενέργεια και το 30-20, ανάγκασε τον Τρινκιέρι να καλέσει τάιμ-άουτ. Οι φιλοξενούμενοιο εκμεταλλεύτηκαν τη δύναμη του Ρούμπιτ στο καλάθι, ενώ ο Χίλιαρντ με εφτά πόντους, ήταν ο κύριος υπεύθενο για το σερί των Γερμανών (0-7). Τα ριμπάουντ ήταν υπέρ της Μπάγερν (11-14, με τα έξι να είναι επιθετικά0, όμως όσο τα τρίποντα έμπαιναν, ο Παναθηναϊκός ήταν αφεντικό της αναμέτρησης. Βέβαια η πληγή των «σκουπιδιών», παρέμενε άλυτη, όμως όσο οι Γερμανοί έδιναν φειδώς βολές, το τριφύλλι διατηρούσε το προβάδισμα. Ύστερα από 20 λεπτά παιχνιδιού ο Παναθηναϊκός ήταν μπροστά με εφτά πόντους (42-35), δείχνοντας πως θα τα δώσει όλα για τη νίκη.

Ο Μέικον συνέχισε να είναι εξόχως αποτελεσματικός από την περιφέρεια (4/5 τριπ.), ο Σαντ-Ρος κυνηγούσε τους πάντες και τα πάντα, ενώ ο Παπαγιάννης ήταν η απαραίτητη κολώνα του τριφυλλιού. Η Μπάγερν ήταν άστοχη από το τρίποντο, ο Λούτσιτς έμοιαζε φανερά εκτός κλίματος και το 53-40, ήταν διαφορά που αντικατόπτριζε την εικόνα των δύο αντιπάλων. Δυστυχώς στα επόμενα λεπτά η Μπάγερν με τον Ρούμπιτ και τον Σίσκο έκανε σερί 8-0 και το ματς έγινε ξαφνικά ντέρμπι. Ο Παναθηναϊκός ήταν στατικός στην επίθεσή του για δυόμισι λεπτά κι αυτό το πλήρωσε. Ο Νέντοβιτς εξακολουθούσε να είναι άστοχος, όμως ευτυχώς το ίδιο και ο αρνητικός Λούτσιτς, με το 55-52 να σφραγίζει τις προσπάθειες και των δύο ομάδων για 30 λεπτά.

Ο Λευτέρης Μαντζούκας έβγαλε εγωϊσμό στο παιχνίδι του, δυσκόλεψε πολύ τον Λούτσιτς και τον έδειρε όπως έπρεπε. Βάλτε στην εξίσωση και τον πάντα πολύτιμο Σαντ-ρος και θα καταλάβετε το λόγο που ο Παναθηναϊκός πήρε μια ανάσα στο σκορ (65-58). Ο Κουβανός γκαρντ έκανε δύο συνεχόμενα κλεψίματα και γενικότερα μετά από καιρό, κατέθεσε τα διαπιστευτήρια του στη Euroleague. Μπορεί στα επόμενα λεπτά να μην είδαμε ποιοτικό μπάσκετ, όμως ο clutch Νέντοβιτς έκανε το καθήκον του, έβαλε ένα μεγάλο σουτ και το 76-66 δύο λεπτά πριν τη λήξη, πιθανότατα έδινε το έβδομο ροζ φύλο αγώνα στον Παναθηναϊκό. Τελικά το 80-67 ήταν το τελικό σκορ ανάμεσα στις δύο ομάδες με το τριφύλλι να πραγματοποιεί καλή εμφάνιση και να δείχνει πως έχει πράγματα να δείξει σε Ελλάδα και Ευρώπη.

Τα δεκάλεπτα: 26-16, 42-35, 55-52, 80-67