Στο πλαίσιο των αγώνων της 22ης “στροφής” της Ευρωλίγκας, η Χίμκι ταξίδεψε ως τη Σερβία και κόντρα στην Μπουντούτσνοστ επικράτησαν με 98-90 στο τελευταίο λεπτό κι έπειτα από σκληρή “μάχη”.

Κορυφαίος για τους γηπεδούχους αναδείχτηκε ο Νόρις Κόουλ που σημείωσε 20 πόντους, ενώ για τους φιλοξενούμενους ο Μίκι Τζόρνταν με 25 πόντους.

Το ματς σαν εικόνα ήταν κάτι που σχεδόν κανείς δεν περίμενε. Η Μπουντούτσνοστ αν και τελευταία στη βαθμολογία, έκανε… τα μαγικά της απόψε. Από το πρώτο λεπτό, κόντραρε στα “ίσα” την ρωσική ομάδα. Είχε στόχο να κερδίσει και με την εκπληκτική εμφάνιση του Νόρις Κόουλ έβαλε δύσκολα στην Χίμκι. Στο πρώτο ημίχρονο έπαιξε πολύ επιθετικά και με άριστη άμυνα, μπόρεσε να περάσει στον πόντο μπροστά για τη λήξη (46-45).

Ακόμα και αν έκανε μια… κοιλιά στην τρίτη περίοδο και με επιμέρους σκορ 19-23, οι φιλοξενούμενοι πήραν ένα μικρό προβάδισμα, αυτό άλλαξε άρδην για το τέλος. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η αναμέτρηση πραγματικά έγινε… ντέρμπι. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν, πέρασαν μπροστά και δύο λεπτά πριν το τέλος, τίποτα δεν είχε κριθεί. Ένα λεπτό πριν το τέλος, ο Μάρκοβιτς με τρίποντο έκανε το 88-90 κι εκεί όλοι “πάγωσαν”. Ο Μίκι Τζόρνταν και ο Ντι Μποστ πρόσθεσαν άλλους 8 πόντους σε 40 δευτερόλεπτα και με συνοπτικές διαδικασίες, “καθάρισαν” το ματς.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 46-45, 65-68, 90-98