Ο Παναθηναϊκός θύμισε για λίγο τα περσινά και με εκπληκτική εμφάνιση, έκανε μεγάλο διπλό επί της ΤΣΣΚΑ Μόσχας με 102-106. Κορυφαίοι για το τριφύλλι ήταν οι Ντίνος Μήτογλου με 25 πόντους και 16 ριμπάουντ, ενώ ο Καλάθης που είναι τεράστιος παίκτης έκανε double-double  (22π., 17ασ.). Ο 30χρονος ηγέτης πέτυχε το τρίποτο της ισοφάρισης, ενώ έβαλε κι ένα μεγάλο σουτ στα μούτρα του Βόιμαν στην παράταση. Για την πρωταθλήτρια Ευρώπης ξεχώρισαν οι Τζέιμς (30π.) και Χάκετ (24π.). Αυτή η νίκη κρατάει τους πράσινους στην πρώτη εξάδα της βαθμολογίας, κοιτάζοντας και τις πιο πάνω θέσεις.

Πολύ γρήγορος ήταν ο ρυθμός στην πρώτη περίοδο. Οι δύο ομάδες έβρισκαν εύκολα το δρόμο προς το καλάθι. Ο Παναθηναϊκός ήταν αρκετά διαβασμένος αμυντικά, κλείνοντας τον Τζέιμς, ενώ στην επίθεση ο Φριντέτ ήταν αξιόπιστος. Ο Πιτίνο γι’ανεξήγητο λόγο πάσαρε στον πάγκο τον Μήτογλου και τον Παπαγιάννη και ξαφνικά η ΤΣΣΚΑ ανέπνευσε με τους Χάινς και Χάκετ. Ο Ιταλός γκαρντ ήταν εξαιρετικός και με οχτώ πόντους και καλή άμυνα, ήταν ο πρωραγωνιστής σ’αυτά τα πρώτα δέκα λεπτά. Το 22-17 ήταν καλό σκορ τηρουμένων των αναλογιών.

Ο Ντίνος Μήτογλου ηταν εκπληκτικός στα τρία πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου σ’άμυνα κι επίθεση. Είτε με πόντους, είτε με καλές τοποθετήσεις στα μετόπισθεν ο Έλληνας φόργουορντ ήταν ότι καλύτερο για το τριφύλλι, ενώ και ο Ράις έδωσε έναν τόνο πιο γρήγορο. Η ΤΣΣΚ βέβαια είναι πρωταθλήτρια Ευρωπης και βρήκε λύσεις με τους Χίλιαρντ και Στρέλνιεκς και το 29-30 έδειχνε πολλά, αλλά και τίποτα. Ο Πιτίνο η αλήθεια είναι πως είχε διαβάσει σωστά το παιχνίδι, όμως δεν μπορούσε να κρύψει τον Φριντέτ στην άμυνα, μ’αποτελεσμα οι Ρώσοι να ευστοχούν σ’έλεύθερα σουτ. Το 40-41 ισως και ν’αδικούσε την προσπάθεια του ΠΑΟ. Βέβαια μερικές καλές άμυνες κι ένα αριστερό χουκ του Μήτογλου, έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο στο 45-49.

Στην τρίτη περίοδο ο Παναθηναϊκός ήταν εξαιρετικός στο πρώτο τετράλεπτο, με τον Μήτογλυ να τα κάνει όλα, όμως η συνέχεια ήταν ρωσική. Οι Τζέιμς και Χάκετ τα έβαλαν όλα από το τρίποντο, ο Γουάιλι και ο Φριντέν χάνονταν στις περιστροφές κι αποτέλεσμα όλων των παραπάνω ήταν το 69-69 με δέκα λεπτά ν’απομένουν για τη λήξη του αγώνα.

Η ΤΣΣΚΑ ήταν εξαιρετική επιθετικά, αφού σκόραρε είτε από την περιφέρεια, είτε από μέση απόσταση. Ο Χάκετ έκανε απίστευτη ζημιά, ενώ από κοντά ήταν και ο πάντα πολύτιμος Κουρμπάνοφ. Γενικότερα η λειτουργία των Μοσχοβιτών ήταν πιο ορθολογική, εξ’ου και τα πολλά τρίποντα. Το τριφύλλι με νύχια και με δόντια κρατιόταν μέσα στο ματς, αφού το 82-79 ήταν μικρή διαφορά, όμως η ΤΣΣΚΑ φάνταζε λίγο πιο κοντά στη νίκη. Βέβαια ο Παναθηναϊκός δεν τα παρατησε ποτέ και με μεγάλα σουτ από τους Παπαπέτρου, Τζόνσον και Καλάθη το 89-89 άφηνε ανοιχτό το ενδεχόμενο παράτασης. Ο Μάικ Τζέιμς ευτυχώς υπέπεσε σε βήματα στην τελευταία επίθεση των Ρώσων, ενώ ο Μήτογλου δεν μπόρεσε να δώσει τη νίκη στον ΠΑΟ.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν εξαιρετικοί από το τρίποντο στην παράταση, όμως οι πολλές βολές των Ρώσων, τους κράτασαν μέσα στο παιχνίδι. Ο μήτογλου έκανε απίστευτη δουλειά στα ριμπάουντ, ενώ ο Καλάθης ήταν clutch. Μερικές απροσεξίες έκαναν το ματς ντέρμπι στο τέλος, όμως ο Φριντέτ με δύο βολές έγραψε το τελικό 102-106.

Τα δεκάλεπτα: 22-17, 45-49, 69-69, 89-89, 102-106