Η Ζάλγκιρις με το περιορισμένο ταλέντο, κέρδισε την πληγωμένη από τραυματισμούς Μακάμπι με 73-68 στο κλείσιμο του πρώτου γύρου της Euroleague. Εκπληκτικός ήταν ο Λούκας Λεκαβίτσιους με 21 πόντους, ενώ οι Μιλάκνις και Λεντέι πρόσθεσαν από δέκα. Για τους φιλοξενούμενους ο Κοέν πέτυχε 20 πόντους και ο Ντόρσει 18.

Η “ομάδα του λαού” ήταν περισσότερο διαβασμένη στο πρώτο δεκάλεπτο. Η απουσία του Οθέλο Χάντερ δεν πτόησε Σφαιρόπουλο και παίκτες, που με καλή άμυνα και τον Κοέν να κάνει ζημιά, πήραν κεφάλι στο σκορ με 10-16. H Ζάλγκιρις με τους Γκέμπεν και Λεντέι, προσπάθησε να γυρίσει το παιχνίδι, όμως η αλήθεια είναι πως επιθετικά έχει πολλά προβλήματα. Το 17-21 μάλλον ήταν δίκαιο σκορ, ύστερα από δέκα λεπτά παιχνιδιού.

Στη συνέχεια οι Λιθουανοί με τον Μιλάκνις, πέρασαν μπροστά με δύο πόντους (25-23), όμως αμέσως η Μακάμπι με τον Ρέινολντς και τον Μπράιντ λεκανε μίνι σερί και ηρέμησε το πλήθος στη Ζαλγκίριο Αρίνα. Στην εξίσωση του ματς είχε μπει και ο Ντόρσεϊ (εννέα πόντοι) κι έτσι τα πρώτα είκοσι λεπτά, το 29-34 άφηνε πλήρως ικανοποιημένη τη Μακάμπι των πολλών απουσιών.

Η άμυνα της Μακάμπι ήταν εκπληκτική και στο τρίτο δεκάλεπτο κι αυτό έκανε όλη τη διαφορά στο παιχνίδι. Ο Σφαιρόπουλος ήξερε πως η Ζάλγκιρις δεν έχει μεγάλο firepower στο δυναμικό της και το εκμεταλλεύτηκε. Το σχέδιο είχε καλές προοπτικές, όμως ο Λούκας Λεκαβίτσιους με δώδεκα πόντους στην περίοο, έκανε τη διαφορά και το 51-53 άφηνε τα πάντα ανοιχτά.

Μάλιστα είχαμε πλήρη αλλαγή σκηνικού στην αναμέτρηση, αφού η Ζάλγκιρις πέρασε μπροστά στο σκορ με 61-53, χάρη στην ενέργεια της. Η απουσία του Γουίλμπεκιν είναι σίγουρο πως θα φαινόταν κάποτε στο παιχνίδι και ο Σφαιρόπουλος έψαχνε λύσεις. Ο Κοέν ήταν συγκινητικός με 20 πόντους, όμως ο Λεκαβίτσιους με 18 οδηγούσε την ομάδα του σε μία μεγάλη νίκη. Φυσικά η Μακάμπι δεν παρατάει κανένα παιχνίδι και ο Ντόρσει προσπαθούσε να ηγηθεί της ομάδας του. Βέβαια δεν κατάφερε και πολλά, αφού η Ζάλγκιρις πήρεε την υπερπολύτιμη νίκη με 73-68 και μοιάζει να ξυπνάει από τον αγωνιστικό της λήθαργο.

Τα δεκάλεπτα: 17-21, 29-34, 53-53, 73-68