Για το πλαίσιο της 28ης αγωνιστικής της Euroleague, η ΤΣΣΚΑ υποδέχτηκε την Μπαρτσελόνα στην Μόσχα και σε ένα δυνατό ντέρμπι… τετράδας, η ομάδα του Σβέτισλαβ Πέσιτς ήταν καλύτερη στις λεπτομέρειες και έφυγε με τη νίκη από την Μόσχα.

Πλέον, η ΤΣΣΚΑ έφτασε στο 17-9, ενώ η Μπαρτσελόνα σκαρφάλωσε στο 20-6.

Όλα κρίθηκαν στο φινάλε… ο Μάικ Τζέιμς διαμόρφωσε το 80-80, 5,6 δευτερόλεπτα πριν το τέλος και ο Μίροτιτς με τρομερό εκτός ισορροπίας καλάθι, διαμόρφωσε το τελικό 80-82, που χάρισε μια ακόμα σπουδαία νίκη στην Μπαρτσελόνα.

Στο παιχνίδι:

Η Μπαρτσελόνα μπήκε από την αρχή του πρώτου δεκαλέπτου ως κυρίαρχος και προηγήθηκε με 0-7. Εκεί, ο Δημήτρης Ιτούδης πήρε τάιμ-άουτ και το ματς ήρθε στα ίσα του (7-7), κοντά στα μισά. Η ομάδα του Πέσιτς, ωστόσο, κατάφερε να κλείσει προηγούμενη το πρώτο κομμάτι με 15-18, με τον Μίροτιτς να μετρά 6 πόντους και τον Χάινς να έχει 4 για την ΤΣΣΚΑ.

Στην δεύτερη περίοδο, οι γηπεδούχοι μπήκαν με έντονη… αμυντική διάθεση και με τριάδα τους Σαντ-Ρος, Χακετ και Χίλιαρντ, απέκοψαν την Μπαρτσελόνα από το εύκολο καλάθι. Στα μισά του δεκαλέπτου, το σκορ ήταν στο 29-26, με τους Χάκετ-Κουφό να έχουν από 6. Το αμυντικό φίλτρο της “αρκούδας” και η υπομονή της στην επίθεση λειτούργησε εξαιρετικά, με το αποτέλεσμα του ημιχρόνου να λήγει στο 40-37 (θα μπορούσε να λήξει με μεγαλύτερη διαφορά, αλλά η Μάρτσα είχε Μίροτιτς…). Οκτώ πόντους είχε για την ΤΣΣΚΑ ο Χάινς και ενώ ο Μίροτις ήταν και πάλι ο κορυφαίος με 15.

Εξαιρετικά ισορροπημένο το παιχνίδι στα πρώτα μισά της τρίτης περιόδου, με το σκορ να διαμορφώνεται στο 50-46 υπέρ της ΤΣΣΚΑ. Οι αμυντικές αρετές… αμφότερων των ομάδων ήταν ενεργοποιημένες, κάτι που αποδεικνύονταν από το σκορ. Εν συνεχεία, η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη, κατάφερε να προηγηθεί εκ νέου με 54-50, αλλά με τους Ντέιβις και Χίγκινς, η ομάδα του Πέσιτς βρέθηκε 2:00 πριν το φινάλε του δεκαλέπτου στο 54-59. Το προτελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού έληξε στο 60-63, με τον Κουρμπάνοφ να μαζεύει κάπως την διαφορά. Καταπληκτικός ο Ντέιβις με 14 πόντους, ενώ για την ΤΣΣΚΑ ο Χάκετ είχε 14.

Όπως καταλαβαίνετε, όλα κρίθηκαν και διαμορφώθηκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα… Σε αυτήν, οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα και σε λιγότερο από ένα λεπτό πέρασαν σε θέση… οδηγού με 65-63. Τόσο οι Ρώσοι, όσο και οι Ισπανοί, αντάλλασσαν διαρκώς το προβάδισμα και το σκορ 5:00 πριν το φινάλε είχε την ΤΣΣΚΑ στο προβάδισμα με 72-68. Οι φιλοξενούμενοι στην συνέχεια έδειξαν ψυχραιμία σε άμυνα και επίθεση και με τον Χίγκινς να εκτελεί την πρώην… αγαπημένη, η Μπαρτσελόνα ήταν στο +4 (72-76), 2:00 για το φινάλε. Τα εναπομείναντα λεπτά ήταν… χίτσκοκ! Όλα κρίθηκαν σε μία φάση, με τον Τζέιμς να κάνει λάθος στην τελευταία επίθεση της ΤΣΣΚΑ και τον Ντέιβις να ευστοχεί σε 2 ελεύθερες βολές (77-80). Στα 8″ ο Τζέιμς ευστόχησε σε τεράστιο τρίποντο και διαμόρφωσε το 80-80. Ο Μίροτιτς, όμως, δεν είχε πει την τελευταία του κουβέντα και με buzzer beater έγραψε το τελικό 80-82.

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 40-37, 60-63,  80-82.