Η Μακάμπι Τελ Αβίβ δεν έπιασε μεγάλα στάνταρ απόδοσης, όμως στο τέλος πήρε αυτό που ήθελε στο ματς με την Αρμάνι Μιλάνο. Το 69-63 έγινε χάρη στην εκτελεστική ικανότητα του Σκότι Γουίλμπεκιν, που σημείωσε 22 πόντους κι ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής των γηπεδούχων. Θετικός και ο Τάιλερ Ντόρσει με 13 πόντους και πολύ κρίσιμα τρίποντα, ενώ ο Χάντερ πάλεψε και κέρδισε τις περισσότερες μάχες σε σχέση με τους Ταρζέφσκι και Γκουντάιτις. Για τους Ιταλούς οι Σάικς και Νέντοβιτς πέτυχαν από 11 και 10 πόντους αντίστοιχα.

Η πρώτη περίοδος ανήκε στους Ιταλούς, όπου με σωστή επίθεση, εξέπληξαν τους γηπεδούχους, που είδαν τον Γουίλμπεκιν να κάνει γρήγορα δύο φάουλ κι αυτό τους αποδιοργάνωσε. Οι Νέντοβιτς, Ροντρίγκεθ και Μίτσοφ βομβάρδισαν με τρίποντα τους αντιπάλους τους και το 15-21 ήταν γεγονός.

Στη συνέχεια οι φωνές του Σφαιρόπουλου έπιασαν τόπο. Η άμυνα έσφιξε, ο Ντόρσει άνοιξε το ρυθμό και ο Έισι ήταν καταλύτης στην ανατροπή της ομάδας του. Ο Μεσίνα βλέποντας πως η αθλητικότητα της Μακάμπι είναι εγάλη, επιστράτευσε και τον Μπιλίνγκα κι αυτός έβγαλε μεγάλες φάσεις στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Το 31-32 άφηνε όλα τα σενάρια ανοιχτά για τον τελικό νικητή, αν και το μομέντουμ είχε ήδη περάσει στα χέρια της Μακάμπι.

Η τρίτη περίοδος θα μπορούσαμε να πούμε πως ανήκε στον Σκότι Γουίλμπεκιν, ο οποίος έκανε τα πάντα για την ομάδα του. Είχε και λίγη βοήθεια από τον καυτό Ντόρσει και η διαφορά ξαφνκά πήγε στους εννέα πόντους για τους γηπεδούχους (44-34). Το Μιλάνο είχε αντιστάσεις, με τους Νέντοβιτς και Ρολ και το Μιλάνο ύστερα από μία κακή περίοδο, έμεινε κοντά στο σκορ (52-48).

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να βλέπουν τον Γουίλμπεκιν να σκοτώνει τους Ιταλούς με τρίποντα και ο Μεσίνα δεν μπορούσε να παίκτη να σταματήσει το ρυθμό του Αμερικανού γκαρντ. Η Μακάμπι είχε υιοθετήσει γρήγορο ρυθμό κι αυτό φυσκά δεν εξυπηρετούσε τα συμφέροντα των φιλοξενούμενων, που δεν διαθέτουν μεγάλη αθλητικότητα. Βέβαια ο Σάικς και ο Ροντρίγκεθ με μεγάλα σουτ, κράτησαν τους Ιταλούς μέσα στο ματς, όμως ο Γουίλμπεκιν ήταν καταπληκτικός και το τελικό 69-63 σφράγισε τις προσπάθειες και των δύο συλλόγων.

Τα δεκάλεπτα: 15-21, 31-32, 52-48, 69-63