Ο Παναθηναϊκός ήταν πολύ διαβασμένος, φρέσκος και μ’έναν Ιωάννη Παπαπέτρου (22π., 4ριμπ., 4ασ.)  καυτό πήρε την πέμπτη του νίκη στη φετινή Euroleague, επικρατώντας της Άλμπα Βερολίνου με 92-69. Το τριφύλλι ήταν εξαιρετικά διαβασμένο στα μετόπισθεν με τον Γιώργο Παπαγιάννη να σκεπάζει τα καλάθια με 12 πόντους και 6 κοψίματα.

Οι πράσινοι ξεκίνησαν πολύ εντυπωσιακά την αναμέτρηση με τους Γερμανούς, με τον Παπαπέτρου να θυμίζει κάτι από την περσινή αναμέτρηση. Ο ηγέτης του τριφυλλιού σκόραρα με περίσσια ευκολία, δημιουργούσε και το κυριότερο ήταν φρέσκος. Από κοντά ήταν και ο Παπαγιάννης, όμως μόνο οι δυο τους, ήταν αδύνατο να λυγίσουν την Άλμπα. Οι φιλοξενούμενοι με τους Ματισεκ και Σίκμα, έκαναν μίνι αντεπίθεση και το 25-18 ήταν δίκαιο ύστερα από τα πρώτα δέκα λεπτά.

Στη δεύτερη περίοδο ο Ρενέσες έδωσε εντολή για πιο γρήγορες επιθέσεις με τον Λο να τον ακούει και να εκτελεί από την περιφέρεια. Γενικότερα η αναμέτρηση είχε πέσει σε ποιότητα, όμως ο Παναθηναϊκός δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα. Ο Κασελάκης έκλεισε πολλές τρύπες, έδωσε ενέργεια κι αυτό ήταν ότι καλύτερο για μία κουρασμένη ομάδα. Τελικά με δίποντο του Πάπι ο Παναθηναϊκός πήγε στ’αποδυτήρια με προβάδισμα εφτά πόντων (39-32).

Το δεύτερο ημίχρονο νομίζω πως έγινε διαχείριση από τους πράσινους, οι οποίοι ναι μεν δεν εντυπωσίασαν, όμως από ουσία ήταν όλα τα λεφτά. Ο Νέντοβιτς πήρε τ’όπλο του, ο Κασελάκης συνέχισε την καλή δουλειά στην άμυνα, ενώ ο Παπαπέτρου έβλεπε το καλάθι σαν βαρέλι. Οι Γερμανοί από τη μεριά τους, προσπαθούσαν μόνο με τρίποντα να πλησιάσουν στο σκορ, όμως μόνο οι Μάτισεκ και Γκφέι ήταν αξιόπιστοι εκτελεστικά. Το τελικό 92-69 αποτυπώνει πλήρως τι του είδαμε στο παρκέ του ΟΑΚΑ και ο Παναθηναϊκός βγάζοντας χαρακτήρα, απέδειξε πως αξίζει να τον σέβονται στη μεγάλη σκηνή της Euroleague.

Τα δεκάλεπτα: 25-18, 39-32, 66-52, 92-69