Ο Παναθηναϊκός του δευτέρου ημιχρόνου ήταν εξαιρετικός και με όπλο την άμυνα, έδεσε κόμπο την Άλμπα Βερολίνου. Το τελικό 82-67 είχε για κορυφαίους τους διπλούς Ντάριλ Μέικον (20π., 11ασ.) και Γιώργο Παπαγιάννη (14π., 10ριμ), ενώ εξαιρετικοί ήταν οι Κασελάκης (17π.) και Χάουαρντ Σαντ-Ρος (16π., 4ριμπ., 3ασ.). Πολύ όμορφη στιγμή στην αναμέτρηση η είσοδος του 15χρονου Νεοκλή Αβδάλλα, ο οποίος σκόραρε με κάρφωμα παρακαλώ.

Εντυπωσιακό από πλευράς παραγωγικότητας ήταν το πρώτο πεντάλεπτο της αναμέτρησης. Ο Παναθηναϊκός είχε καλό passing game, με τους Μέικον και Σαντ-Ρος να μοιράζουν αφειδώς ασίστ, όμως η άμυνα πάνω στον Έρικσον ήταν για καλάματα και τα τρία του τρίποντα, τα έλεγαν όλα. Run and gun ήταν το παιχνίδι, με το τριφύλλι να είναι άκρως αποτελεσματικό από την περιφέρεια, όμως με τη σειρά της η Άλμπα έκανε θραύση στα επιθετικά ριμπάουντ (έξι) και με γκολ-φάουλ του Όσκαρ η περίοδος έκλεισε στο 30-25.

Ο Γκονζάλεζ έριξε στο παρκέ τον Μπλατ μαζί με τον Σμιθ και οι δυο τους, αλλάξαν την υφή της ομάδας τους. Άιφνης η Άλμπα έγινε πιο γρήγορη, έβαλε μεγάλα σουτ και το 32-36 ανάγκασε τον Πρίφτη να καλέσει τάιμ-άουτ. H εικόνα δεν άλλαξε, καθώς τα μετόπισθεν ήταν υποτονικά, οι φιλοξενούμενοι σκόραραν με περίσσια άνεση με τον Έρικσον να αισθάνεται άνετα στο παρκέ του ΟΑΚΑ, όπως και ο πολύ αθλητικός Σμιθ. Ο Πρίφτης άργησε να κάνει αλλαγές (φανερά ανέτοιμοι οι Παπαπέτρου και Ουάιτ) και το 34-43, πάγωσε όλο το ΟΑΚΑ. Η επαναφορά του Μέικον, αλλά και ο Παπαγιάννης άλλαξαν τη συμπεριφορά των γηπεδούχων, που μείωσαν σε 39-43, ενώ ο Αμερικανός με συνεχόμενα πικ, κέρδισε βολές και το 43-43, σφράγισε τις προσπάθειες των δύο ομάδων στο πρώτο ημίχρονο.

O Μέικον ήταν ο ιδανικός ενορχηστρωτής στο τρίτο δεκάλεπτο, αφού σκόραρε, δημιούργησε για τον Παπαγιάννη, ενώ ο Σαντ-Ρος έκανε μεστό παιχνίδι. Φυσικά και το 53-47 δεν εξασφάλιζε τίποτα και τα προβλήματα αυξήθηκαν, με το τρίτο φάουλ του Μέικον, ν’αποδιοργανώνει τους γηπεδούχους, που είχαν βρει ρυθμό κι ήταν έτοιμοι να οικοδομήσουν και διψήφια διαφορά πόντων. Με lay του Πέρι η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε στο συν πέντε για τον Παναθηναϊκό, που αν έβγαζε τέτοια ενέργερια στην άμυνα και στο τέταρτο δεκάλεπτο, τότε δύσκολα θα του ξεφύγει η νίκη.

Η άμυνα έσπαγε κόκκαλα στο τέλος με τον Λευτέρη Μαντζούκα να χειροκροτείται από κοινό και συμπαίκτες. Ο Παναθηναϊκός μπορεί να είχε απουσίες, όμως οι Κασελάκης, Παπαγιάννης και Σαντ-ρος έκαναν τα πάντα στην άμυνα και ο Μέικον χόρευε στο παρκέ στην άλλη μεριά του παρκέ. Η Άλμπα αδυνατούσε ν’ανταποκριθεί στο ξύλο των πρασίνων κι αυτό ουσιαστικά έκρινε τον νικητή. Το τριφύλλι ήταν ισωπεδωτικό στην τελευταία περίοδο, ο Μέικον ντύθηκε Καλάθης για ένα βράδυ (δέκα ασίστ) και κάπως έτσι, ήρθε η τέταρτη νίκη του τριφυλλιού στη φετινή Euroleague με σκορ 82-67.

Τα δεκάλεπτα: 30-25, 43-43, 57-52, 82-67