Ο Ολυμπιακός της σχεδόν γυμνής front line, προσπάθησε να κάνει μία τεράστια αντροπή, όμως δεν πρόλαβε, γνωρίζοντας την ήττα από την Μπασκόνια με 76-90. Κορυφαίος για τους Βάσκους ήταν ο πασπαρτού Πιερ Χένρι με 14 πόντους και 10 ασίστ, ενώ τον ακολούθησαν σ ‘απόδοση οι Πίτερς (16π.) και Ντράγκιτς (18π.). Για τους Πειραιώτες Οι Σλούκας και Πρίντεζης σημείωσαν 15 πόντους, όμως ήταν αδύνατο να νικήσουν μόνοι τους, ένα γεμάτο σύνολο και πολύ ψηλό.

Ο Ολυμπιακός προσπαθούσε να παίξει γρήγορα στο πρώτο πεντάλεπτο της αναμέτρησης, όμως οι Βάσκοι δεν μάσησαν. Με κορυφαίους τους Βιλντόζα και τον θεόρατο Φολ πήρε τα ηνία του αγώνα, με τους γηπεδούχους ν’ακολουθούν κατά πόδας. Οι Πρίντεζης και Σλούκας προσπαθούσαν να διαβάσουν την άμυνα  των αντιπάλων τους, όμως δεν τα κατάφεραν. Το 15-23 δεν έλεγε πολλά ύστερα από το πρώτο δεκάλεπτο, όμως η ανηφόρα ήταν μεγάλη για την ελληνική ομάδα.

Τα προβλήματα συνεχίστηκαν για τον Ολυμπιακό, καθώς στην επίθεση η μπάλα κόλλαγε στα χέρια των περιφερειακών, τα τρίποντα δεν έβρισκαν στόχο και ο εκνευρισμός καλά κρατούσε. Από την άλλη μεριά η Μπασκόνια δεν ζοριζόταν σε μεγάλο βαθμό. Οι Πίτερς και Πολονάρα έκαναν το κομμάτι εκτελεστικά και μάλιστα χωρίς να βρουν απέναντί τους, χέρια ψηλά, ζεστάθηκαν. Τα μεόπισθεν των Πειραιωτών έμπαζαν από παντού, όμως κάποια τρίποντα των Λαρεντζάκη και Παπανικολάου, μείωσαν τη διαφορά στο μείον 16 (31-47). Το μεγάλο πρόβλημα ήταν αμυντικό, αφού οι Ισπανοί σκόραρα ανενόχλητοι από την περιφέρεια, χωρίς πίεση…

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ διαφορετικοί στον αγωνιστικό χώρο, μ’ενέργεια και κυρίως μα σχέδιο. Ο Γιώργος Πρίντεζης ήταν καταπληκτικός και οι βοήθειες πάνω στον Φολ, άλλαξαν μερικώς το μομέντουμ του αγώνα. Δυστυχώς το τάιμ-άουτ του Ιβάνοβιτς έδωσε ανάσα στη Μπασκόνια, η οποία με τον Χένρι, σημείωσε τέσσερις αναπάντητους πόντους, όμως η ομάδα του Μπαρτζώκα είχε βρει ρυθμό. Μάλιστα ο Κώστας Σλούκας ήταν καυτός, ενώ η αυταπάρνηση των Λαρεντζάκη και Μακίσικ ληταν τέτοια που έδωσε αέρα σε όλο τον Ολυμπιακό. Σίγουρα η Μπασκόνια μετά από 30 λεπτά ήταν μπροστά με εννέα πόντους (58-67), όμως η ανατροπή δεν ήταν μακριά.

Με δύο βολές του Μάρτιν η διαφορά έπεσε στους εφτά και πλέον είχαμε ματς, αφού οι Βάσκοι τα είχαν χαμένα και ο Ιβάνοβιτς, ευτυχώς είχε ξεχάσει στον πάγκο τον Βιλντόζα. Μία απόφαση των διαιτητών (φάουλ του Πίτερς, που μεττράπηκε σε αντιαθλητικό του Σπανούλη), χάρισε δύο βολές στον Αμερικανό φόργουορντ, ενώ με καλάθ του Χένρι, η διαφορά έφτασε πάλι σε διψήφιο αριθμό (60-71).Η συνέχεια είχε ισπανικό χρώμα, αφού ο Χένρι έκανε ότι ήθελε σ’άμυνα κι επίθεση και το 63-81, με πένρε ν’απομένουν για τη λήξη, έμοιαζε καταδικαστικό για τους ερυθρόλευκους. Κάποια εύκολα λάθη των Ισπανών, έδωσαν ξεκούραστους πόντους στον Ολυμπιακό, όμως το 71-81 με δύομισι λεπτά ν’απομένουν, ήταν σχεδόν αδύνατο ν’ανατραπεί. Όπερ κι εγένετο με τους Ισπανούς να φεύγουν με το διπλό από το ΣΕΦ, με προίκα και το +14 (76-90).

Τα δεκάλεπτα: 15-23, 31-47, 58-67, 76-90