Η Ανατολού Εφές έκανε σπουδαίο διπλό στη Βιτόρια, κερδίζοντας την Μπασκόνια εκτός έδρας με σκορ 79-81. Αυτό το αποτέλεσμα αφήνει του Βάσκους στην έβδομη θέσης της βαθμολογίας και σίγουρα δεν θα παίξουν με τον Ολυμπιακό. Κορυφαίος ήταν ο Έρικ Μακόλουμ με 21 πόντους, ενώ και ο Μότουμ βοήθησε με 16.

Αρκετά ανταγωνιστικό ήταν το πρώτο δεκάλεπτο. Η Μπασκόνια χτύπαγε την Εφές κυρίως με τους Σενγκέλια και Πουαριέρ, όμως οι Τούρκοι έβρισκαν λύσεις με τους Μακόλουμ και Μότουμ. Το 18-13 μάλλον ήταν πλασματικό, αφού οι φιλοξενούμενοι δεν άξιζαν να χάνουν με τέτοια διαφορά.

Η δικαιοσύνη αποδόθηκε στο δεύτερο δεκάλεπτο, όπου η ομάδα του Αταμάν έπαιξε καλή άμυνα, διάβασε τις φάσεις στην επίθεση και με τον Στίματς να πιάνει δουλειά ανέτρεψε την εις βάρος της κατάσταση. Οι Βάσκοι ίσως και να είχαν χαλαρώσει, όμως το 32-33, αποδείκνυε πως το ματς ήταν ντέρμπι.

Η τρίτη περίοδος κύλησε ακριβώς όπως η δεύτερη. Το τέμπο του ματς ήταν ράθυμο, κάτι που βόλευε την Εφές. Ο Μότουμ πλήγωνε τους Βάσκους, ενώ το ίδιο έκανε για την πλευρά των γηπεδούχων ο Γκαρίνο. Η Εφές είχε πιο καθαρό μυαλό και με τον Μακόλουμ να παίρνει τ’ όπλο του, ξέφυγε με 48-58. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 51-60 και οι Τούρκοι ήταν πολύ φρέσκοι και κυρίως πολύ σίγουροι για τον εαυτό τους.

Η Μπασκόνια προσπάθησε να κάνει την ανατροπή με τους Σενγκέλια και Πουαριέρ, όμως δεν πρόλαβε. Ο Μακόλουμ με συνεχόμενους πόντους, σκότωσε τους Βάσκους κι έδωσε τη νίκη στην ομάδα του με 79-81.

Τα δεκάλεπτα: 18-13, 32-33, 51-60, 79-81