Ο Παναθηναϊκός έκανε το 2/2 απέναντι στη μισή Χίμκι, κατέκτησε την πιο εύκολη νίκη στη φετινή Euroleague με σκορ 94-78. Αδιαμφισβήτητος MVP ήταν ο Ντίνος Μήτογλου με double-double (29π., 12ριμπ.), ενώ τον ακολούθησε σ’απόδοση ο Νεμάνια Νέντοβιτς με 21 πόντους και 5 τελικές πάσες. Για τους Ρώσους οι Τζόρνταν Μίκι και Έρικ Μακόλουμ πέτυχαν από 25 και 17 πόντους αντίστοιχα, όμως ήταν απελπιστικά μόνοι για την ομάδα τους. Η έβδομη νίκη της ελληνικής ομάδας ήταν και η πιο εύκολη στη φετινή Euroleague.

Πολύ ισορροπημένο παιχνίδι, έγινε στην πρώτη περίοδο. Ο Παναθηναϊκός έκανε θραύση στα επιθετικά ριμπάουντ (εφτά), με τον Ντίνο Μήτογλου ν’αποδεικνύει πως έχει έφεση στον συγκεκριμένο, όπως και ο Μπέντιλ. Βέβαια αυτό από μόνο του δεν θα έδινε το ροζ φύλο στους πράσινους, που αμυντικά δεν έκαναν κάτι σπουδαίο, αφού οι Μίκι και Μπέρτανς έκαναν καλή δουλειά εκτελεστικά. Το 23-20 σαν σκορ περισσότερο βόλευε τους Ρώσους, που αρέσκονται στο ελεύθερο μπάσκετ.

Η αναμέτρηση δεν είχε πολλή τακτική κι αυτό έδινε την εντύπωση πως δεξαγόταν φιλικός αγώνας στο ΟΑΚΑ. Ο Παναθηναϊκός με όπλο τα επιθετικά ριμπάουντ, σκόραρε σχεδόν σε κάθε επίθεσή του, ενώ η Χίμκι με τους Γιόβιτς και Μακόλουμ έβρισκε πάντα τη σωστή πάσα. Το τριφύλλι είχε πιο σωστή λειτουργία από την αντίπαλό του, με τον Νέντοβιτς να βρίσκει τους ελεύθερους συμπαίκτες του, όμως εκείνοι δεν ήταν ιδιαίτεροι εύστοχοι. Με δύο δικά του τρίποντα κι ένα γκολ-φάουλ του Μήτογλου η ελληνική ομάδα αποσπάστηκε με διψήφια διαφορά στο ημίχρονο. Το 46-33 νομίζω αποτυπώνει τη διαφορά των δύο συλλόγων και κυρίως τη διαφορά ενέργειας στο παρκέ του ΟΑΚΑ.

Δεν άλλαξε κάτι στην τρίτη περίοδο. Ο Παναθηναϊκός ήταν σοβαρός, συγκεντρωμένος κι ήταν φανερό πως δούλευε για τα επόμενα παιχνίδια. Ο Νέντοβιτς είχε βρει το χέρι του από την περιφέρεια, ο Όγκαστ ήταν «μερικώς» αξιόπιστος και γενικά το παιχνίδι είχε τον πράσινο δρόμο του. Η Χίμκι έμοιαζε πως δεν θα κυνηγούσε σε μεγάλο βαθμό την αναμέτρηση κι αυτό φαινόταν από τη γλώσσα των παικτών του Αντρέι Μάλτσεφ. Το 70-51 ήταν ενδεικτικό και δεν είναι υπερβολή να γράψουμε πως το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν τυπική διαδικασία.

Οι Ρώσοι επεδίωξαν να ρίξουν τη διαφορά και ν’αγχώσουν τον Παναθηναϊκό και το κατάφεραν εν πολλοίς. Η διαφορά των έπεσε στους δεκατέσσερις (75-61) και πολύ λογικά ο Όντετ Κάτας κάλεσε τάιμ-άουτ, με στόχο να τα πει ένα χεράκι με τους παίκτες του. Αμέσως η επιστροφή του Νέντοβιτς έκανε τη διαφορά για τους γηπεδούχους, ενώ ο Μήτογλου με τα επιθετικά ριμπάουντ, ουσιαστικά καθάρισε την υπόθεση, κάνοντας και double-double (29π., 12ριμπ.). Το τελικό 94-78 είναι δίκαιο σκορ και ο Παναθηναϊκός θα το ξεχάσει αρκετά γρήγορα, αφού οι υποχρεώσεις σε Ελλάδα και Ευρώπη τρέχουν.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 46-33, 70-51, 94-78