Ο Παναθηναϊκός πανηγύρισε την τρίτη του συνεχόμενη νίκη στη Euroleague, επικρατώντας της Ζάλγκιρις μέσα στη Λιθουανία με σκορ 67-81. Κορυφαίος για τους πράσινους ήταν ο Ντέρικ Ουίλιαμς με 25 πόντους, ο Μπέικον συμπλήρωσε με 19, ενώ αμυντικός ογκόλιθος ήταν ο Παπαγιάννης με 6 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Το τριφύλλι πραγματοποίησε το κορυφαίο του δεκάλεπτο μακριά από το ΟΑΚΑ στη φετινή Euroleague. Οι πράσινοι ήταν συγκεντρωμένοι, η μπάλα κυκλοφορούσε, ο Μπέικον έκανε τα δικά του, ενώ η άμυνα δούλευε σε υψηλές στροφές. Τα τέσσερα κλεψίματα τα έλεγαν όλα, ενώ το ποσοστό από το δίποντο (70.2%) έκανε τους φιλοξενούμενους να πιστέψουν ακόμα περισσότερο στον εαυτό τους. Οι Λιθουανοί μόνο από τον έπαιρναν πράγματα και το 13-27, αποτύπωνε την απόδοση των δύο συλλόγων.

Η συνέχεια δεν ήταν τόσο θετική για τον Παναθηναϊκό, που ναι μεν είχε τον Μπέικον και τον Γκουντάιτις σε καλή μέρα, όμως η Ζάλγκιρις έχανε ελεύθερα σουτ κι αυτό κάποτε θα σταματούσε, Οι Μπραντέικις και Κάμπανοφ τιμώρησαν το τριφύλλι, το οποίο όμως με όπλο την σκληρή άμυνα και ένα-δυο αιφνιδιασμούς, επανάφερε τη διαφορά στο συν δεκαέξι (28-44) στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Η πράσινη επίθεση δεν ήταν το ίδιο λειτουργική, όμως τα ριμπάουντ και ο έλεγχος του ρυθμού, κράτησαν τη διαφορά σε υψηλά επίπεδα.

Η Ζάλγκιρις μπήκε αποφασισμένη στο παρκέ, να γυρίσει την εις βάρος της κατάσταση, με τον Έβανς να ευστοχεί σε δύο συνεχόμενα τρίποντα. Ο Ράντονιτς πήρε τάιμ-άουτ, ηρέμησε τους παίκτες του και οι Ουίλιαμς-Ουόλτερς με ατομικές ενέργειες έγραψαν το 36-54 και πάγωσαν τη Ζαλγκίριο Αρίνα. Βέβαια η απόδοση του τριφυλλιού δεν ήταν η ενδεδειγμένη, ο Έβανς είχε βρει το χέρι του, ενώ ο Χέιζ καθάριζε τα πάντα στο διάβα του. Οι γηπεδούχοι με 12-0 σερί μείωσαν στους έξι πόντους (48-54) και πλέον θα βλέπαμε ένα άλλο παιχνίδι. Ο Ουίλιαμς έδωσε πολλές λύσεις στους πράσινους, όμως μόνος του δεν θα έφερνε το διπλό, που θα άλλαζε τη ψυχολογία της ομάδας του στη φετινή Euroleague. Το buzzer beater του Ντίμζα έγραψε το 53-60 και τα πάντα θα κρίνονταν στην τελευταία περίοδο.

Ο Παναθηναϊκός ήταν πολύ σοβαρός στον αμυντικό τομέα, ο Παπαγιάννης θυμήθηκε τα περσινά του στάνταρ, ενώ οι Ουίλιαμς πρωτίστως και Μπέικον δευτερευόντως έδωσαν λύσεις με την ατομική τους ποιότητα. Η Ζάλγκιρις ήταν κακή από την περιφέρεια, το τριφύλλι ήταν περισσότερο συγκεντρωμένο και το 65-75, με δύο λεπτά για τη λήξη, ήταν αδύνατο ν’ανατραπεί. Το τελικό 67-81 δίνει στον Παναθηναϊκό την τέταρτη νίκη σε πέντε παιχνίδια και πλέον μπαίνει για τα καλά στην κουβέντα για τα playoff της Euroleague.

Τα δεκάλεπτα: 13-27, 28-44, 53-60, 67-81