Ο Ολυμπιακός για δεύτερο συνεχόμενο εκτός έδρας παιχνίδι στη Euroleague, κατέρρευσε στο δεύτερο ημίχρονο με αποτέλεσμα να ηττηθεί από την Μακάμπι με σκορ 84-69. Κορυφαίος για την ομάδα του λαού ήταν ο Άντε Ζίτις με 23 πόντους και 10/11 δίποντα, ενώ οι Έβανς (14π.) και Ουίλμπεκιν (13π.) έδωσαν λύσεις από την περιφέρεια. Για τους Πειραιώτες οι Ντόρσεϊ και Πρίντεζης σημείωσαν 12 και 11 πόντους αντίστοιχα, που έβγαλαν χτυπητές αμυντικές αδυναμίες.

Με περίσσια ενέργεια μπήκαν οι γηπεδούχοι στην αναμέτρηση, ειδικότερα στην άμυνα. Η ομάδα του Σφαιρόπουλου, πίεζε εξαιρετικά τον Ολυμπιακό, όμως η αστοχία της στην επίθεση, βόλεψε τους φιλοξενούμενους. Ο Ολυμπιακός έμοιαζε χαμένος, όμως ο Παπανικολάου τον κράτησε κοντά στο σκορ και με εφτά πόντους, έδωσε κουράγιο στους συμπαίκτες του. Οι γηπεδούχοι με τον Ζίζιτς και τον Καλοϊάρο έκαναν ζημιά, όμως τα τρίποντα και η ηρεμία του Σλούκα βούηθησαν τους Πειραιώτες να κλείσουν το δεκάλεπτο στο μείον τρία.

Ο Μακίσικ είναι σαφές πως νιώθει πολύ καλά αυτή την περίοδο. Ο Αμερικανός αν έχει ψυχολογία και εύστοχο τρίποντο, τότε είναι δύσκολο κάποιος να τον σταματήσει. Με εφτά γρήγορους πόντους στη δεύτερη περίοδο και καλή άμυνα πάνω στον Ουίλμπεκιν, έδωσε στην ομάδα του το προβάδισμα με 21-23. Στη συνέχεια οι δύο αντίπαλοι εναλλάσονταν στην πρωτοκαθεδρία του σκορ κι αυτό έκανε το ματς ιδιαίτερα ελκυστικό. Ο αρχηγός Πρίντεζης έδωσε πολλές λύσεις, όμως ο Ζίζτς έκανε ότι ήθελε τους Μάρτιν και Ζαν Σαρλ μ’αποτέλεσμα η Μακάμπι να πάει στ’αποδυτήρια προηγούμενη με 40-38. Ο αγώνας είχε πολύ δρόμο ακόμα και σίγουρα ο νικητής θα κριθεί στις λεπτομέρειες.

Πολύ άσχημη εκκίνηση στο τρίτο δεκάλεπτο έκανε ο Ολυμπιακός. Ο Ζίζιτς συνέχισε να σκοράρει ανενόχλητος, ο Έβανς βρήκλε το χέρι του από την περιφέρεια και η εν γένει αμυντική λειτουργία ήταν μέτρια. Το 55-45 σίγουρα πλήγωνα τους φιλοξενούμενους, που δεν είχαν απάντηση στις επιθέσεις των αντιπάλων τους, όμως με μεθοδικότητα και υπομονή μείωσαν τη διαφορά στο μείον έξι (60-54), χάρη στους Φαλ, Μακίσικ και Σλούκα. Η Μακάμπι απάντησε με τον Ρέινολντς και τον Ουίλμπεκιν και έκλεισε την περίοδο στο συν δώδεκα (66-56), με τα ερυθρόλευκα μετόπισθεν, να μην λειτουργούν ομαλά.

Στην τελευταία περίοδο δεν άλλαξε κάτι δραματικά. ο Ολυμπιακός είχε θολωμένο μυαλό, κακές περιστροφές στην άμυνά του και με άνεση η Μακάμπι κράτησε το διψήφιο προβάδισμά της. Ηια διαφορά έφτασε και στο μείον δεκαοχτώ (75-57) και ουσιαστικά το τελευταίο πεντάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα. Οι Ισραηλινοί έμοιαζαν περισσότερο φρέσκοι σε μυαλό και σώμα κι αυτό αποτυπώθηκε στο παρκέ της Μενόκια Αρένα. Το τελικό 84-69 ήταν πέρα για πέρα δίκαιο και ο Ολυμπιακός παρέμεινε μεν ψηλά στη βαθμολογία με 12-7 ρεκόρ, όμως πλέον νιώθει καυτή την ανάσα πολλών αντιπάλων, στη μάχη της οχτάδας, αλλά και της τετράδας.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 40-38, 66-56, 84-69