Η Αναντολού Εφές δεν σταμάτησε ούτε στο Κάουνας. Η περσινή φιναλίστ κέρδισε τη Ζάλγκιρις με 68-74, χάρη στους Πλάις, Μίτσις, που πέτυχαν από 18 πόντους, ενώ θετικός ήταν και ο Μπομπουά με 16. Για τους Λιθουανούς ξεχώρισε ο Λαντέιλ με 14 πόντους.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν ξεκάθαρο, ποια ομάδα είχε επιβάλει το ρυθμό της. Η Εφές τρέχοντας στο ανοιχτό γήπεδο, αλλά εκμεταλλευόμενη και τον “δεινόσαυρο” Πλάις, έβρισκε πολύ εύκολα το δρόμο προς το καλάθι. Αυτό μαζί με τον καυτό Μπομπουά, έκανε το Γιασικεβίτσιους έξαλλο με την άμυνα των παικτών του. Το 17-26 ήταν δίκαιο σκορ, όμως η Ζάλγκιρις είχε χρόνο για ν’ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση.

Το σκηνικό της αναμέτρησης άλλαξε άρδην στη δεύτερη περίοδο. Η Ζάλγκιρις έσφιξε την άμυνά της και ο Λαντέιλ εκτελεστικά έκανε παπάδες. Ο Αυστραλός σέντερ με έντεκα πόντους ήταν ο ηγέτης των γηπεδούχων, ενώ από την άλλη μεριά οι Τούρκοι από τους Μίτσιτς και Μπομπουά. Το 43-42 κατανοείτε πως άφηνε τα πάντα ανοιχτά για την αναμέτρηση.

Στο τρίτο δεκάλεπτο δεν παίχτε μπάσκετ επιπέδου κι αυτό ίσως και να χαροποίησε τη Ζάλγκιρις, που έχει λιγότερο επιθετικό ταλέντο από την αντίπαλό της. Η Εφές αδυνατούσε να βάλει πολλούς πόντους (η άμυνα στον Λάρκιν ήταν καλή, όμως και η Ζάλγκιρις ήταν πολύ άστοχη από την περιφέρεια. Το 50-53 έλεγε πως θα βλέπαμε ντέρμπι μέχρι το τέλος της αναμέτρησης.

Η τελευταία περίοδος ήταν εξαιρετικά αμφίρροπή, με την Εφές να έχει πάντοτε ένα προβάδισμα της τάξεως των πέντε πόντων. Οι Λιθουανοί αδυνατούσαν να φέρουν το ματς στον πόντ, ή έστω να αγχώσουν τους Τούρκους κι αυτό το πλήρωσαν στην οικονομία του παιχνιδιού. Οι Μπομπουά και Μίτσιτς καθάρισνα τη μπουγάδα της νίκης και το τελικό 68-74 διατηρεί την Εφές στην κορυφή της βαθμολογίας.

Τα δεκάλεπτα: 17-26, 43-42, 50-53, 68-74