Ο Παναθηναϊκός έκανε την έκπληξη και με μία επική ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο, επικράτησε της υπεροπτικής Αρμάνι Μιλάνο με σκορ 77-80. Εντυπωσιακοί για την ελληνική ομάδα ήταν οι Νέντοβιτς (16π.), Παπαπέτρου (14π.), Μήτογλου (14π.) και Παπαγιάννης (8π.), ενώ για τους υπερόπτες Ιταλούς ξεχώρισαν οι Κέβιν Πάντερ (16π.) και Μάλκολμ Ντιλέινι (14π.), όμως δεν ήταν αρκετοί για ν’αποσοβήσουν την ήττα. Σπουδαία αποτέλεσμα για το τριφύλλι, που του δίνει χρόνο και ψυχολογία, για να δουλέψει ακόμα περισσότερο.

Το τριφύλλι μπήκε κλασικά με τ’αριστερό στην αναμέτρηση, αφού άφησε τον Μάλκολμ Ντιλέινι να ζεσταθεί γρήγορα. Ο Σαντ-Ρος δεν έκανε καλή δουλειά πάνω του, ο Αμερικανός πέτυχε γρήγορα εφτά πόντους και το 22-13 ήταν κυρώς δικό του έργο. Στη συνέχεια οι πράσινοι έβγαλαν μερικές άμυνες, που τους επέτρεψε να κάνουν ένα μικρό σερί πέντε μηδέν και να κλείσουν την πρώτη περίοδο στο μείον τέσσερα (22-18).

Οι Ιταλοί μπήκαν ξανά πιο συγκεντρωμένοι από τους πράσινους οι οποίοι προσπαθούσαν να παίξουν γρήγορα, αλλά έκαναν εύκολα λάθη (ειδικότερα ο Μακ). Αμυντικά τα πράγματα ήταν εκ νέου πολύ μέτρι κι αυτό που έκανε εντύπωση, ήταν το πόσο σοφτ ήταν οι φιλοξενούμενοι. Επιπλέον εκτελεστικά ο Παναθηναϊκός έψαχνε λύσεις (σε πάνω τέσσερις περιπτώσεις αναγκάστηκε να επισειρήσει σκοτωμένο σουτ), αφού ο Νέντοβιτς είχε κλειστεί αποτελεσματικά από τους αντιπάλους του. Ο Μακ ήταν κάκιστος στο διάστημα που αγωνίστηκε και το 42-30 αποτύπωνε τη διαφορά των δύο αντιπάλων.

Ο Παναθηνα¨κός μπήκε στο τρίτο δεκάλεπτο για να παλέψει. Ο Σέλβιν Μακ άλλαξε το τσιπάκι έτρεξε αξιοπρεπώς την ομάδα και είτε με πόντουε, είτε με ασίστ βοήθησε. Το Μιλάνο βρήκε κυρίως εξωτερικές λύσεις, με τους Σιλντς και Ντιλέινι, όμως το 53-45 σίγουρα δεν άφηνε ικανοποιημένο τον Έτορε Μεσίνα. Μάλιστα οι πράσινοι με τον αρχηγό Παπαπέτρου ν’ανεβάζει στροφές και τον Μήτογλου να ξυπνάει, έκλεισε την περίοδο στο μειον έξι (60-54) και ξαφνικά είχαμε παιχνίδι. Σίγουρα η άμυνα βελτιώθηκε κι αυτό ήταν ότι καλύτερο για τους πρωταθλητές Ελλάδος.

Το τριφύλλι έβγαλε πολλή ενέργεια, ο πχωρίδης διάβαζε τι του έδινε η αντίπαλη άμυνα και ο Παναθηναϊκός, ισοφάρισε σε 62-62. Σίγουρα το Μιλάνο λόγω εμπειρίας, είχε ελαφρύ προβάδισμα, όμως αν είχε βενζίνη στην πράσινη μηχανή, τότε τίποτα δεν μπορούσε ν’αποκλειστεί. Οι Ιταλοί είχαν υποριμήσει τους πράσινους κι αυτό στην οικονομία του παιχνιδιού, ίσως και να το πλήρωνε. Οι βολές τις οποίες τόσο εύκολα εκτελούσαν οι γηπεδούχοι, δεν έφταναν και το τρίποντο του Παπαπέτρου, έφερε τούμα την αναμέτρηση και το 75-76 ήταν γεγονός με 1:40 ν’απομένει για τη λήξη. Ο Σιντς μ’ένα μεγάλο σουτ, έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα του με 77-76, όμως ο Παπαγιάννης με κάρφωμα και καλή άμυνα πάνω στον Ντιλέινι, έγραψε το 77-78 για τον ΠΑΟ. Ο Νέντοβιτς ευστόχησε σε μία από τις δύο βολές και το Μιλάνο είχε τελευταία επίθεση της αναμέτρησης.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 42-30, 60-54, 77-80