Ο Ολυμπιακός ήταν συγκλονιστικός στο δεύτερο παιχνίδι του Game 5, προκρίθηκε στο Final Four (11ο στην ιστορία του) του Βελιγραδίου της Euroleague με σκορ 94-88. Η ελληνική ομάδα ήταν καλύτερη το άξιζε και θα πάει στη γιορτή του ευρωπαϊκού μπάσκετ, με στόχο το τέταρτο ευρωπαϊκό τρόπαιο της ιστορίας της. Κορυφαίοι για τους Πειραιώτεες ήταν οι Μακίσικ (19π.), Ουόκαπ (17π.), Σλούκας (15π.), ενώ για τους Γάλλους ο Μάικ πέτυχε 24 πόντους, όμως δεν ήταν αρκετός για την ομάδα του

Καλό ξεκίνημα από τον Ολυμπιακό στην επίθεση του, με τους Παπανικολάου και Βεζένκοφ να υποδέχονται τι ασίστ των Ουόκαπ και Φαλ, όμως και η Μονακό ξεκίνησε εύστοχα από το τρίποντο, με τους Γουατάρα και Μοτεγιούνας να ευστοχούν, γράφοντας το 6-8, ύστερα από πέντε λεπτά παιχνιδιού. Το ματς είχε πολύ ένταση, πολύ άγχος κι αυτό φαινόταν από χαμένα καλάθια των Φαλ και Ντόρσεϊ (εκτός κλίματος στην πρώτη περίοδο). Γενικότερα οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο, ο Ολυμπιακός θα μπορούσε να ήταν μπροστά στο σκορ, όμως το 11-13 και το γεγονός πως ο Τζέιμς ήταν άποντος, ήταν θετικό στοιχείο, ενώ το ίδιο ισχύει και για τον Μπέικον.

Οι Μονεγάσκοι ένιωθαν πιο άνετα στο παρκέ, ο Πάρις Λι ήταν αποτελεσματικός σ’άμυνα κι επίθεση, ενώ ο Σλούκας με ωραία πικ εν ρολ συνεργασία με τον Μάρτιν, μείωσαν τη διαφορά στους πέντε πόντους (16-21), όμως ο Αμερικανός γκαρντ με νέο σουτ τριών πόντων, έγραψε το 16-24, αναγκάζοντας τον Μπαρτζώκα να καλέσει τάιμ-άουτ. Ο Μακίσικ ήταν μία επίθεση μόνος του στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Γάλλοι αδυνατούσαν να τον αναχαιτίσουν, όμως από την άλλη πλευρά, ο Ολυμπιακός έτρωγε τα τρίποντα, ενώ ο Τόμας είτε σκόραρε, είτε έδινε ασίστ για τρίποντο στον killer Ουατάρα. Ευτυχώς ο Ουόκαπ μείωσε το σκορ σε 41-48, ενώ το τελευταίο σουτ του θετικού για τον Ολυμπιακό Τζέιμς (0/6 τριπ.), δεν βρήκε στόχο.

Στην τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι μπήκαν με λύσσα στο ματς, ο Φαλ τροφοτήθηκε σωστά, ο Ουόκαπ επιτέλους πήρε πρωτοβουλίες στην επίθεση και κάπως έτσι, το σκορ έγινε 53-55, με το ΣΕΦ στην κυριολεξία να καίγεται. Η Μονακό επέμενε στο τρίποντο, εκείνο δεν θα βρίσκει πάντα στόχο και το παιχνίδι σαν να ξεκινούσε από την αρχή. Η άμυνα των Πειραιωτών είχε σφίξει, η επίθεση του όμως είχε βρει τον τρόπο να πληγώνει τους Γάλλους. Η αλήθεια είναι πως η αναμέτρηση ήταν μία σκυταλοδρομία εκτελεστική, με τη Μονακό να κρατάει ένα ισχνό προβάδισμα στο σκορ, όμως το τέταρτο φάουλ του Χολ, ίσως να έκανε τη διαφορά ενόψει της τέταρτης περιόδου. Βέβαια το buzzer beater του Τζέιμς, έκοψε κάπως τη φόρα του Ολυμπιακού, που είχε όμως το μομέντουμ του αγώνα.

Αυτό επιβεβαιώθηκε στα επόμενα λεπτά, όμως το τετράποντο του Βεζένκοφ, έφερε την αναμέτρηση στην απόλυτη ισορροπία (72-72), όμως τρεις βολές του Τζέιμς, έδωσαν ανάσα στη Μονακό. Βέβαια ο ηγέτης των Γάλλων χρεώθηκε με τέταρτο φάουλ κι αυτό ήταν ότι καλύτερο τους γηπεδούχους, αν και σε 2-3 επιθέσεις δεν το εκμεταλλεύτηκαν. Τελικά η έξοδος του Λι, και τα τέσσερα φάουλ της Μονακό, έκαναν τα μετόπισθεν του Ομπράντοβιτς, ευάλωτα κι αυτό το εκμεταλλεύτηκαν οι Μακίσικ και Σλούκας, που έδωσαν το προβάδισμα στον Ολυμπιακό με 82-81. Το μυαλό του Σλούκα, που κέρδιζε συνέχεια βολές ήταν ότι καλύτερο για τα τελευταία λεπτά, αφού έπαιζε στα πόδια τον Τόμας, που κι αυτός είχε φορτωθεί με τέσσερα φάουλ. Ένα τρίποντου Σλούκι Λουκ, ένα σκοτωμένο του Τζέιμς και εν συνεχεία βολές του Έλληνα γκαρντ, έγραψα το 91-86 με 1:40 ν’απομένει για τη λήξη του αγώνα. Ο Ολυμπιακός με τρίποντο του Ντόρσεϊ έκανε το 94-88, και δίκαια πήρε την πρόκριση για το Final Four του Βελιγραδίου.

Τα δεκάλεπτα: 11-13, 41-48, 66-70, 94-88