Η πρωταθλήτρια Ευρώπης Αναντολού Εφές ήταν απίθανη στην τέταρτη περίοδο και λύγισε τον Ολυμπιακό με σκορ 82-71, έχοντας για κορυφαίους τους Κλάιμπουρν (24π.), Μίτσιτς (18, 9 ριμπ., 9 ασ.) και Μπομπουά (19π.). Η ελληνική ομάδα ήταν εξαιρετική για περίπου 25-28 λεπτά, όμως στο τέλος ξέμεινε από λύσεις στην επίθεση, βλέποντας τον Σάσα Βεζένκοφ να σημειώνει 18 πόντους και τον Κώστα να προσθέτει, δίνοντας παράλληλα και 7 τελικές πάσες. Οι ερυθρόλευκοι έπεσαν στο 7-4, όμως παραμένει στις υψηλές θέσεις της κατάταξης κι ατενίζουν το μέλλον τους στη διοργάνωση με αισιοδοξία.

Εξαιρετικά ξεκίνησε ο Ολυμπιακός στην πρώτη περίοδο, αφού προηγήθηκε με σκορ 0-10, χάρη στους Βεζένκοφ, Φαλ και Ουόκαπ. Οι Τούρκοι είδαν μόνο τον Κλάιμπουρν να είναι ζεστός και τον Τέιλορ να μην ανταποκρίνεται στο ρόλο του σούτινγκ γκαρντ. Οι νταμπλούχοι Ελλάδος ήταν εξαιρετικοί στα μετόπισθεν, όμως δεν το κεφαλαιοποίησαν όσο θα μπορούσαν στην επίθεση. Οι Τούρκοι μείωσαν τη διαφορά στο 13-18 και ο Αταμάν ήταν σίγουρα ικανοποιημένος από το εύρος της διαφοράς.

Η δεύτερη περίοδος ήταν σίγουρα πιο παραγωγική με την Εφές να βρίσκει σκορ στο ανοιχτό γήπεδο και τον Μπομπουά να παίρνει τ’όπλο του. Ο Ολυμπιακός είχε καθαρές επιλογές στην επίθεσή του, όμως μόνο ο Λαρεντζάκης εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο τα ελεύθερα σουτ. Ο Μπαρτζώκας δεν είχε πολλά παράπονα από τους αθλητές του, οι οποίοι έκαναν αυτά που τους ζητούσε κι αν είχαν ευστοχήσει σε περισσότερα τρίποντα (5/15 τριπ.), τότε η διαφορά θα ήταν ακόμα μεγαλύτερη από συν εφτά (34-41).

Ο Ολυμπιακός έβγαλε πολλές άμυνες στο πρώτο τρίλεπτο της τρίτης περιόδου, όμως ήταν επιπόλαιος στην επίθεση ή αν θέλετε έβγαλε με τη σειρά της η Εφές άμυνες. Μάλιστα ο Μπομπουά και ο Ζίζιτς έκαναν καλή δουλειά, ενώ ο Πολονάρα είχε κλειδώσει τον Βεζένκοφ και δεν τον άφηνε ν’ αναπνεύσει. Το 43-45 δεν άγχωσε τους Πειραιώτες, που με οδηγό τον Βούλγαρο φόργουορντ, ξέφυγαν εκ νέου με 46-53 χάρη σε εφτά αναπάντητους πόντους του MVP Νοεμβρίου. Η Εφές δεν έμεινε με σταυρωμένα τα χέρια με τους Κλάιμπουρν και Μπομπουά να σημειώνουν σημαντικά καλάθια (εκπληκτικός ο Γάλλος) και να κλείνουν την περίοδο στο μείον ένα (52-53).

Ο Κλάιμπουρν πήρε τ’όπλο του και με δύο συνεχόμενα τρίποντα, έδωσε για πρώτη φορά στο παιχνίδι, προβάδισμα πέντε πόντων για την ομάδα του (58-53). Η Εφές ήταν εντυπωσιακή σε αυτό το δεκάλεπτο, κυκλοφόρησε γρήγορα τη μπάλα, έβαζε τα τρίποντα κι ότι και να δοκίμαζε ο «coach B» δεν έβγαινε στα μετόπισθεν. Το 72-64 που γράφτηκε με τρίποντο του Μίτσιτς, δεν απογοήτευσε την ελληνική ομάδα, που μεθοδικά μείωσε σε 74-69, όμως δεν κατόρθωσε να κάνει το κάτι παραπάνω. Η Εφές ήταν καλύτερη, τα έβαλε όλα στο τέταρτο δεκάλεπτο και πήρε το φύλο αγώνα με σκορ 82-71.

Τα δεκάλεπτα: 13-18, 34-41, 52-53, 82-71