Η Ζάλγκιρις πήρε τη μπουκιά από το στόμα του Ολυμπιακού και το 81-79 την καθιστά, πανίσχυρη στο τρένο για τα playoff της Euroleague. Η ελληνική ομάδα με όπλο τα τρίποντα και την ηγετική στόφα των Σλούκα (16π.), Πρίντεζη (16π.) και Σπανούλη (9π.), πήγε για το διπλό της σεζόν, όμως ο Τόμας Γουόκαπ μ’ένα κλέψιμο επί του Σλούκα, έκανε όλη τη διαφορά για τους Λιθουανούς. Κορυφαίος για τους γηπεδούχους ήταν ο Τζόφρι Λοβέρν με 21 πόντους και εφτά ριμπάουντ.

Οι Λιθουανοί μπήκαν πιο οργανωμένοι στην αναμέτρηση και είχαν για σύμμαχο τα τρίποντα, όπου ήταν ιδιαιίτερα ζεστοί. Τα 3/4 από την περιφέρεια, ήταν κακό μαντάτο για την ελληνική ομάδα, αν και οι Σλούκας και Χάρισον έδειχναν το ίδιο φορμαρισμένοι και το 13-12 ήταν γεγονός. Η αναμέτρηση είχε κυρρίως επιθετική υφή, οι άμυνες βρίσκονταν στ’αποδυτήρια κι αυτό δεν μπορούσαμε να κατανοήσουμε ποιον βόλευε. Το 26-20, δεν έλεγε και πολλά με 30 λεπτά μπάσκετ ναπομένουν στο Κάουνας.

Στη δεύτερη περίοδο τα πράγματα έγιναν καλύτερα για τους Πειραιώτες, που έπαιξαν πιο ομαδικά. Τα μετόπισθεν συνέχισαν να λειτουργούν σε χαμηλή ταχύτητα, όμως το ομαδικό παιχνίδι έκανε τη διαφορά. Το passing game ήταν εντυπωσιακό ώρες-ώρες, όμως το ίδιο και η ευστοχία των γηπεδούχων έξω από την άρκτο των 6.75. Ο Ολυμπιακός έμοιαζε μία ταχύτητα πάνω από τη Ζάλγκιρις, όμως αυτό όφειλε να το αποδείξει στο παρκέ στο δεύτερο ημίχρονο και ν’ανατρέψει το 45-44.

Το ματς όπως ήταν απόλυτα φυσιολογικό, έγινε πιο ευρωπαϊκό στο τρίτο δεκάλεπτο. Αν εξαιρέσουμε μερικούς γρήγορους πόντους από Λοβέρν και Πρίντεζη, οι δύο ομάδες έδειξαν μεγάλη σοβαρότητα στην άμυνα κι αυτό, έδειχνε πως θα πηγαίναμε σ’λενα διαφορετικό τύπου παιχνίδι. Ο Μιλάκνις με πέντε προσωπικούς πόντους έδωσε ανάσα στην ομάδα του, όμως ο Ολυμπιακός με τον Σλούκα να σημειώνει τετράποντο δεν άφησε ήσυχη την αντίπαλό του. Το 63-60 δεν μας έκανε σοφότερους, αφού το ντέρμπι καλά κρατούσε και ο νικητή θα κρινόταν στις λεπτομέρειες. Μεγάλη η συνεισφορά του Πρίντεζη σ’αυτή την περίοδο, έδωσε πολύτιμους πόντους στους Πειραιώτες.

Η Ζάλγκιρις ξέφυγε με εφτά πόντους με τον Γιανκούνας να πιάνει δουλειά, όμως οι Πρίντεζης και Μακίσικ επανέφεραν την ισοπαλία στο παιχνίδι (67-67). Ο Γκριγκόνις με τρίποντο πήγε να πάρει μομέντουμ για την ομάδα του, όμως ο Βεζένκοφ απάντησε με τον ίδιο τρόπο. Ο Ολυμπιακός με τους βετεράνους (λέμε τώρα) Πρίντεζη και Σπανούλη έκαναν τη διαφορά και ξαφνικά το συν εφτά φάνταζε βουνό για τη Ζάλγκιρις, η οποία δεν ήξερε τι να κάνει στο παρκέ. Στο μπάσκετ ποτέ μην λες ποτέ όμως και δυστυχώς αυτή η ρήση επιβεβαιώθηκε. Η Ζάλγκιρις μ’ένα σερί 9-0 στο τελευταία 1:10, έκανε τη νίκη της χρονιάς μέχρι τώρα και σίγουρα έχει προβάδισμα έναντι των Πειραιωτών, αφού σε ισοβαθμία έχει το πλεονέκτημα.

Τα δεκάλεπτα: 26-20, 45-44, 63-60, 81-79