Η Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης έκανε σπουδαίο διπλό μέσα στο ΣΕΦ, νικώντας τον Ολυμπιακό με 68-77. Ο Ματέους Πονίτκα σημείωσε 18 πόντους, ενώ για τους Πειραιώτες πήγε στράφι το double-double του Νίκολα Μιλουτίνοφ (16π., 16ριμπ.)

Ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και με τους Μιλουτίνοφ και Πρίντεζη να κάνουν οτι θέλουν, το σκορ έγινε 10-0 στο πρώτο τρίλεπτο. Η Ζενίτ ύστερα από το τάιμ-άουτ του Πλάθα, βελτιώθηκε και με τον Πονίτκα να πιάνει δουλειά, μείωσε σε 15-14. Μάλιστα οι Ρώσοι έκλεισαν την πρώτη περίοδο με σκορ 19-20, χάρη σε τρίποντο του Όστιν Χόλινς.

Η δεύτερη περίοδο ήταν πιο σκληρή κι αυτό δεν άρεσε πολύ στους παίκτες του Κεμζούρα. Ο Μπαλντουιν ήταν ξανά εκτός τόπου και χρόνου, ο Ρούμπιτ άφηνε τους πάντες στην άμυνα και το ΣΕΦ σίγησε. Οι Τόμας και Αλμπισί βρήκαν ρυθμό, τα τρίποντα έβρισκαν σίδερο και το 36-38 ήταν γεγονός. Φαίνεται πως ο Ολυμπιακός θα έχει πρόβλημα από τους Ρώσους, συνέχιζε να είναι τόσο κακός από την περιφέρεια.

Η ομάδα του Πλάθα είχε κοιμίσει στην κυριολεξία τους γηπεδούχους, που δεν είχαν τρόπο να σκοράρουν. Η Ζενίτ δεν έπαιζε κάτι τρομερό, όμως εκμεταλλεύτηκε στον απόλυτο βαθμό, ότι ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να διαβάσει τι του έδινε η αντίπαλη άμυνα. Το 47-53, μάλλον κολ΄κευε τους ερυθρόλευκους, που είχαν την τύχη στα χέρια τους.

Η τέταρτη περίοδος ήταν άκρως συναρπαστική με τη Ζενίτ να έχει την πρωτοκαθεδρία στο σκοράρισμα. Ο Ρένφροου έκανε καλή δουλειά με τις διεισδύσεις του, όμως ευτυχώς για τον Ολυμπιακό ο Κόνιαρης με δύο μεγάλα τρίποντα, κράτησε τον Ολυμπιακό κοντά στο σκορ. Ο Όστιν Χόλινς με μεγάλο σουτ από την περιφέρεια. Το 58-64 έκανε φαβορί τους Ρώσους, όμως ο Πάντερ με τρίποντο, ενώ ο Παπανικολάου από τα οχτώ μέτρα ισοφάρισε σε 64-64. Ο Κβοστόφ δεν κατάφερε να ευστοχήσει σε τρίποντο και το ματς οδηγήθηκε στο λεξτρα πεντάλεπτο της παράτασης.

Στη συνέχεια η Ζενίτ με τον Αγιόν έκανε καλή δουλειά, όμως ο Πονίτκα με ατομικές προσπάθειες, έκανε τη ζημιά στην ελληνική ομάδα. Ο Ρένφροου με τη σειρά του ευστόχησε στις βολές και ο Ολυμπιακός γνώρισε την ήττα με σκορ 68-77.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 36-38, 47-53, 64-64, 68-77