Ο Τζόρνταν Λόιντ ήταν φανταστικός κόντρα στην ΤΣΣΚΑ, οδηγώντας τον Ερυθρό Αστέρα στην σπουδαία ανατροπή αλλά και στην νίκη με 86-84 στην παράταση, με τον Αμερικανό να σημειώνει 31 πόντους.

Η ΤΣΣΚΑ πήρε το προβάδισμα από την αρχή του αγώνα και κατάφερε να βρεθεί στο +8 (35-43) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου χάρη στην εμφάνιση του Κλάιμπερν που είχε 13 πόντους, ενώ έδωσε την… σκυτάλη στον Χάκετ στο δεύτερο μέρος. Αλλά ο Λόιντ που είχε 14 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, άρχισε να ανεβαίνει και η ΤΣΣΚΑ δεν είχε καμία λύση στο μαρκάρισμα του.

Η τρίτη περίοδος θα μείνει στην ιστορία για την αστοχία των δύο ομάδων και τις σκληρές άμυνες, με το επιμέρους σκορ στο 11-8, κάτι που βοήθησε τον Ερυθρό Αστέρα να μειώσει και να… χαλάσει το παιχνίδι της ΤΣΣΚΑ. Οι Σέρβοι έκαναν την αντεπίθεση τους στην τέταρτη περίοδο, ο Λόιντ συνέχισε να σκοράρει και έτσι το σκορ έγινε 71-70 στο 39ο λεπτό. Ο Χάκετ έκανε με τρίποντο του 71-73 στα 49΄΄, ο Λόιντ απάντησε άμεσα (73-73) στα 35΄΄ με τον Τζέιμς να είναι άστοχος στα 20 δευτερόλεπτα. Ο Λόιντ είχε την τελευταία επίθεση αλλά αστόχησε με τον αγώνα να πηγαίνει στην παράταση.

Εκεί ο Ερυθρός Αστέρας προηγήθηκε με 80-75, η ΤΣΣΚΑ αντέδρασε και ισοφάρισε σε 84-84. Ο Λόιντ όμως ήταν και πάλι εκεί για να κάνει το 86-84 στα 44΄΄. Ο Τζέιμς προσπάθησε να γίνει ο… ήρωας αλλά αρχικά κόπηκε από τον Ντουόπ ενώ αστόχησε και στο τέλος σε τρίποντο, πηγαίνοντας για την νίκη.

Ο Λόιντ είχε 31 πόντους με 7/7 βολές, 9/15 δίποντα, 2/6 τρίποντα και 6 ριμπάουντ, ενώ από την ΤΣΣΚΑ ο Χάκετ είχε 29 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Κλάιμπερν 18 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 35-43, 46-51, 73-73 (καν.αγ.), 86-84 (α’ παρ.)