Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας άφησε γρήγορα πίσω της την ήττα από την Αναντολού Εφές και ξέσπασε στην Άλμπα Βερολίνου, επικρατώντας με 91-72.

Η ρωσική ομάδα παρατάχθηκε και πάλι με τον Ανδρέα Πιστιόλη στον πάγκο της, με τον Δημήτρη Ιτούδη να αναρρώνει, και να αναζητά την επιστροφή στις νίκες μετά την ήττα από την πρωταθλήτρια Ευρώπης στη παράσταση.

Η ΤΣΣΚΑ παρά τις απουσίες των Γιόχαν Βόιτμαν και Τορνικέ Σενγκέλια βρήκε πρωταγωνιστές στο πρόσωπο τον Μιλουτίνοφ (21 π., 11 ριμπ.) και Σβεντ (10 π., 13 ριμπ.), που πήραν από το χεράκι τη «ρωσική αρκούδα» και την οδήγησαν στη νίκη.

Σε πολύ καλή βραδιά και οι Ίφε Λούντμπεργκ και Αλεξάντρερ Ούκχοφ, που ολοκλήρωσαν την αναμέτρηση έχοντας από 11 πόντους.

Από την πλευρά της Άλμπα, που στάθηκε ανταγωνιστική στο ματς για περίπου 33 λεπτά, πρώτος σκόρερ ήταν ο Λουκ Σίκμα με 15 πόντους, έχοντας και 9 ριμπάουντ, με τον Μάοντο Λο να έχει άλλους 10.

Στο 14-9 πλέον η ΤΣΣΚΑ, που περιμένει και το «δώρο» από τη Ρεάλ, που υποδέχεται τη Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης (14-7). Στο 7-16 η Άλμπα.

Ο Μιλουτίνοφ ξεκίνησε ορεξάτος στην αναμέτρηση, με το Σέρβο σέντερ να δίνει προβάδισμα στην ΤΣΣΚΑ με 6-2 στο 2′, με ισάριθμους προσωπικούς του πόντους. Η Άλμπα στη συνέχεια ανέβασε ρυθμό όμως και κατάφερε να ισοφαρίσει σε 8-8 στο 4′, με τον Σίκμα να παίρνει στις πλάτες του στη γερμανική ομάδα. Η είσοδος του Κλάιμπερν στο παρκέ όμως άλλαξε τα δεδομένα, με τον Αμερικανό άσο να ευστοχεί σε δύο τρίποντα και να δίνει στους γηπεδούχους το προβάδισμα με 8 πόντους (20-12) στο 8′, με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με τη ρωσική ομάδα να είναι μπροστά στο σκορ με 22-15.

Στην εκκίνηση της δεύτερης περιόδου η ΤΣΣΚΑ έστειλε τους γηπεδούχους σε διψήφια διαφορά (27-15) στο 11′, με την Άλμπα να απαντάει άμεσα, με τον Ζούσμαν να μπαίνει στην επιθετική εξίσωση της γερμανικής ομάδας, που μείωσε σε 27-23 με σερί 8-0 στο 14′. Ο Πιστιόλης πέρασε πάλι στο παρκέ στον Μιλουτίνοφ, με τους Ρώσους να φτάνουν και πάλι στο +10 (33-23), αλλά τους φιλοξενούμενους να πλησιάζουν και πάλι στο -5 (33-28) με ένα επιμέρους 5-0. Η συνέχεια όμως άνηκε στην ΤΣΣΚΑ, με τους γηπεδούχους με πρωταγωνιστή τον Αντόνοφ, που ήρθε από τον πάγκο, να στέλνει στη διαφορά στη μεγαλύτερη τιμή της μέχρι τότε στο ματς (+13) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (50-37).

H Άλμπα στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου πήγε το ματς στους 10 πόντους (50-40), με τη διαφορά στα επόμενα λεπτά να κυμαίνεται κοντά σε διψήφιο αριθμό, την ΤΣΣΚΑ να ελέγχει το παιχνίδι, αλλά τους φιλοξενούμενους να μην τα παρατάνε, να μην πλησιάζουν περισσότερο στο σκορ, αλλά να μην αφήνουν τους γηπεδούχους να ξεφύγουν και να «καθαρίσουν» το ματς. Στο 29′ η ομάδα του Πιστιόλη πήρε για πρώτη φορά προβάδισμα με 17 πόντους (67-51), με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου να βρίσκει την ΤΣΣΚΑ μπροστά με 69-56 και να έχει σαφές προβάδισμα στην τελική ευθεία του ματς.

Οι Γερμανοί συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό στην τέταρτη περίοδο παρά τη διαφορά, όπως σε κάθε παιχνίδι, και κατάφεραν να μειώσουν και πάλι σε 74-65 στο 33′, με την Άλμπα να αποδεικνύεται «σκληρό καρύδι» για τους Ρώσους. Η ΤΣΣΚΑ ωστόσο βρήκε πρωταγωνιστή στο πρόσωπο του Ούκχοφ, που ήρθε από τον πάγκο και πέτυχε δύο τρίποντα (και τρία συνολικά ως τότε), με τους γηπεδούχους να ξεφεύγουν με 80-65 στο 35′ και το τελικό 91-72 να «σφραγίζει» την επικράτηση των γηπεδούχων.

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 50-37, 69-56, 91-72