Η Άλμπα έκανε την μεγάλη έκπληξη στην 4η αγωνιστική, περνώντας από την έδρα της ΤΣΣΚΑ Μόσχας με 93-88.

Μεγάλο διπλό της Άλμπα στη Μόσχα. Οι Γερμανοί επικράτησαν με 93-88 της ΤΣΣΚΑ και έκανε την πρώτη της νίκη στη διοργάνωση. Από την άλλη οι Ρώσοι έπεσαν στοι 2-2.

Για τους νικητές ο Φοντέκιο είχε 20, ενώ για τους ηττημένους ο Μάικ Τζέιμς σταμάτησε στους 27.

Το ματς

O Σενγκέλια με όμορφη προσπάθειια έκανε το 7-5 στο 5′. Το τρίποντο του Γκίφι έδωσε προβάδισμα στην Άλμπα για το 13-15, 2 λεπτά πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Ο Κλάιμπερν διαμόρφωσε το αποτέλεσμα δεκαλέπτου (19-17)

Ο Μάικ Τζέιμς με τρίποντο έκανε το 43-39 στο 18′. Πάλι ο Αμερικανός έγραψε το 51-45 στο 19′. Η ομάδα του Ιτούδη σούταρε με 9/12 τρίποντα στο ημίχρονο, ενώ οι Γερμανοί είχαν 6/14.

Η Άλμπα αντέδρασε εξκαιρετικά στο τρίτο δεκάλεπτο, μ ετον Έρικσον να γράφει το 64-66 στο 29′. Ο Γκρέιντζερ έγραψε το 65-68 για να κλείσει την τρίτη περίοδο.

Το τρίποντο του Έρικσον έκανε το 65-74 στο 32′ και ανάγκασε τον Ιτούδη να πάρει timeout. H TΣΣΚΑ αντέδρασε και με το Μάικ Τζέιμς έκανε το 78-80 στο 36′. Ο Σίκμα με τρίποντο στο 39′ έγραψε το 82-87. Ο Σίκμα με νέο καλάθι, έκανε το 85-89 στα 28 δευτερόλεπτα. Πάλι ο Σίκμα με 2/2 βολές έκανε το 85-91, με τον Κουρμπάνοφ να μειώνει σε 88-91. Ο Λο πήγε στη γραμμή των βολών και κλείδωσε τη νίκη των Γερμανών.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 51-47, 65-68, 88-93