Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας μπορεί να μην έκανε μία καλή εμφάνιση, όμως έκανε το καθήκον της απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα και επικράτησε με 78-76.

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης η ΤΣΣΚΑ κατάφερε να διατηρεί ένα μικρό προβάδισμα, με πόντους που προήλθαν κυρίως από την φροντ λάιν της. Οι Ρώσοι βρέθηκαν να προηγούνται 11-8 στο 6’, αλλά με τους Ντόμπριτς και Μίτροβιτς ο Ερυθρός Αστέρας έκανε σερί 6-0 και πέρασε μπροστά με 11-14, 2:48 πριν το τέλος της πρώτης περιόδου. Οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν και με έξι πόντους διαφορά (15-21) στο 9’, πριν το δεκάλεπτο ολοκληρωθεί στο 17-21 με καλάθι του Χάκετ.

Το καλό διάστημα των Σέρβων συνεχίστηκε και με την έναρξη της δεύτερης περιόδου. Η αμυντική λειτουργία της ΤΣΣΚΑ είχε αρκετά προβλήματα, τα οποία ο Ερυθρός Αστέρας εκμεταλλεύτηκε για παραμένει σταθερά μπροστά στο σκορ, με τον Ντόμπριτς να κάνει το 26-32 στο 16’. Οι γηπεδούχοι απάντησαν με σερί 6-0 και έφεραν το ματς στα ίσα (32-32). Κάλινιτς και Ουόλτερς προσπάθησαν να βάλουν και πάλι σε θέση οδηγού την ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς, όμως οι Σβεντ και Βόιγκτμαν δεν το επέτρεπαν. Με πέντε αναπάντητους πόντους η ΤΣΣΚΑ προηγήθηκε με 42-39 στα 13’’ πριν το ημίχρονο, ωστόσο ο Ουόλτερς με buzzer beater τρίποντο έστειλε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με το σκορ ισόπαλο στους 42 πόντους.

Το δεύτερο μέρος μπήκε ιδανικά για τον Ερυθρό Αστέρα, αφού με πρωταγωνιστές τους Ουόλτερς και Κούζμιτς έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 8-1 και στο 24ο λεπτό βρέθηκε στο +7 (43-50). Ο Μπολομπόι ήταν αυτός που το πήρε πάνω για να πλησιάσει και πάλι η ΤΣΣΚΑ, μειώνοντας σε 51-52 στο 26’. Γρήγορα ο Ιβάνοβιτς απάντησε με τρίποντο για το 51-55 και στη συνέχεια οι δύο ομάδες κόλλησαν επιθετικά για δυόμισι λεπτά. Τρίποντο του Κλάιμπερν έφερε το 54-55 και έπειτα ο Σιμόνοβιτς έκανε το 54-57. Όμως κι αυτή η περίοδος έκλεισε με το σκορ στην ισοπαλία (57-57), με τον Σβεντ να ευστοχεί για τρεις στη λήξη.

Στην τέταρτη περίοδο η ΤΣΣΚΑ επανήλθε στα γνωστά της στάνταρ τόσο αμυντικά, όσο και επιθετικά με αποτέλεσμα στο 34′ να φθάσει το επιμέρους της σκορ στο 12-5 και να προηγηθεί με 69-62. Όμως ο Ερυθρός Αστέρας δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Ένα 9-0 σερί έφερε τους φιλοξενούμενους στο 69-71, 4:20 πριν το φινάλε. Ωστόσο οι Ρώσοι κράτησαν για περίπου τέσσερα λεπτά τους αντιπάλους τους χωρίς πόντο, προηγήθηκαν με 78-71 και καθάρισαν τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 17-21, 42-42, 57-57, 78-76