Ο εντυπωσιακός Ουίλ Κλάιμπερν σταμάτησε τα όνειρα του Νταρούν Χίλιαρντ για να πληγώσει την πρώην του ομάδα, οδηγώντας την ΤΣΣΚΑ Μόσχας στη νίκη επί της Μπάγερν Μονάχου με 77-74.

Σε ένα σπουδαίο ντέρμπι που κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας απέφυγε μία απρόσμενη ήττα και συνεχίζει νικηφόρα τις υποχρεώσεις της και μετά την 12η αγωνιστική της διοργάνωσης (77-74). Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη επέστρεψε από το -13 και με κορυφαίο τον Κλάιμπερν (σάρωσε στην δ’ περίοδο) πήρε το ροζ φύλλο που την ανεβάζει στο 7-5. Ο Αμερικανός φόργουορντ ολοκλήρωσε το ματς με 17 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα, σκοράροντας καθοριστικά καλάθια στο φινάλε. «Στράφι» πήγε η σπουδαία εμφάνιση του Νταρούν Χίλιαρντ (28π., 6/10 3π.) με τον Αμερικανό να αστοχεί σε κρίσιμη βολή στο τέλος, στην επιστροφή του στην Μόσχα ως αντίπαλος. Στο 5-7 έπεσε η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι.

Ένας… πρώην έδινε απαντήσεις, +9 η Μπάγερν

Το πρώτο ημίχρονο της «Megasport Arena» είχε την υπογραφή του Νταρούν Χίλιαρντ. Ο Αμερικανός γκαρντ-φόργουορντ ξεκίνησε εντυπωσιακά, μετρώντας 18π. και 5/7 3π.. Εξαρχής η Μπάγερν Μονάχου ήταν εκείνη που πήρε τα ηνία του ματς, έχοντας μικρές αλλά σταθερές διαφορές (3-7 στο 3′, 11-15 στο 7′). Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους Βαυαρούς στο +6 (18-24 στο 10′) χάρη σε buzzer beater τρίποντο του Τόμας.

Την ίδια στιγμή η ΤΣΣΚΑ ήταν εκνευριστικά άστοχη (3/11 2π.), με τον Κλάιμπερν να μένει άποντος με μόλις δύο προσπάθειες. Ένα καλάθι του Γιάραμαζ έστειλε την διαφορά στους 9 (27-36 στο 16′) και ανάγκασε τον Δημήτρη Ιτούδη σε εσπευσμένο τάιμ άουτ. Αν μάλιστα δεν υπήρχε στο παρκέ ο εξαιρετικός Σενγκέλια (8π., 3ριμπ. 2ας), η διαφορά θα ήταν μεγαλύτερη από το +9 (32-41 στο 20′). Κάτι, λογικό, από την στιγή που οι φιλοξενούμενοι σούταραν με 53,9% από την περιφέρεια (7/13 3π.).

Ξέσπασμα του Χάκετ, το «γύρισε» η ΤΣΣΚΑ

Το μομέντουμ έδειχνε να μένει στην πλευρά της γερμανικής ομάδας και με την επανέναρξη του ματς. Έδειχνε γιατί ναι μεν η διαφορά έφτασε στην μεγαλύτερη τιμή της με 2/2 βολές του Ρούμπιτ (32-45 στο 21), έκτοτε η Μπάγερν… χάθηκε από το παρκέ. Με τον Χίλιαρντ να μένει για ώρα απόλυτο μηδέν και τον Χάκετ να δίνει σύνθημα αντεπίθεσης (37-45 στο 23′) η διαφορά ξεκίνησε να παίρνει την κατιούσα. Ο Ιταλός γκαρντ έφερε την ομάδα του στο -4 (44-47 στο 25′) προτού ο Κουρμπάνοφ με τρίποντο έφερε το πρώτο προβάδισμα μετά την α’ περίοδο (53-51 στο 28′). Η περίοδος ολοκληρώθηκε με την Μπάγερν μπροστά σκορ (56-57 στο 30′), το παιχνίδι όμως είχε έρθει στα μέτρα των γηπεδούχων.

Έσωσε την ΤΣΣΚΑ ο Κλάιμπερν, χαραμίστηκε η τρομερή εμφάνιση του Χίλιαρντ

Όπως αναμενόταν, το φινάλε του ματς ήταν «αίμα και άμμος». Ο Χίλιαρντ έπιασε… και πάλι δουλειά (58-64 στο 32′), με την Μπάγερν να ξεφεύγει προσωρινά. Πέντε σερί πόντοι από Σενγκέλια και Σβεντ διαμόρφωσαν στο 63-64 (34′), με το τελευταίο τρίλεπτο να βρίσκει τους δύο αντιπάλους στο «Χ» (67-67). Η Μπάγερν πήρε ξανά κεφάλι στο σκορ 70-73 και 73-74 με 1/2 βολές του Χίλιαρντ, αλλά ο εξαιρετικός Κλάιμπερν είχε διαρκώς λύσεις για την ομάδα του (75-74 στα 28″). Στην τελευταία της επίθεση η Μπάγερν δεν βρήκε καλάθι νίκης, με τον MVP Κλάιμπερν να διαμορφώνει το τελικό 77-74 με κάρφωμα στην λήξη.

Τα δεκάλεπτα: 18-24, 32-41, 56-57, 77-74