Με έναν σεληνιασμένο Μάικ Τζέιμς (28 πόντοι), η ΤΣΣΚΑ επιβίωσε σε μια μάχη για γερά νεύρα με την Ρεάλ και κέρδισε στο ντέρμπι της αγωνιστικής στην Euroleague (74-73). Τετράποντο νίκης στο τέλος για τον Αμερικανό!

Ντέρμπι με μεγαθήρια για… γερά νεύρα στην Ρωσία. Η ΤΣΣΚΑ και η Ρεάλ πάλεψαν μέχρι τέλους για τη νίκη, όμως μόνο ο Ρώσοι χαμογέλασαν στην κόρνα της λήξης. Και αυτό συνέβη γιατί έχουν στις τάξεις τους τον πιο… clutch παίκτη της Ευρώπης.

Ο Μάικ Τζέιμς πήρε το όπλο του, μέτρησε 28 πόντους με 5/10 τρίποντα. Το τελευταίο μάλιστα ήταν και το καθοριστικό, αφού σημειώθηκε 2,5″ πριν το τέλος, με τον Αμερικανό να κερδίζει και φάουλ.

Αυτό το… τετράποντο ήταν που οδήγησε στο τελικό 74-73 και την ΤΣΣΚΑ των τεσσάρων συνολικά ασίστ (!) στο 8-3 στην διοργάνωση. Αντίθετα, η Ρεάλ έπεσε στο 6-5, όμως άφησε θετικές εντυπώσεις στο πρώτο παιχνίδι της χωρίς τον Φακούντο Καμπάτσο. Οι Σέρχιο Γιουλ (13 πόντοι, 6 ασίστ), Τρέι Τόμπκινς (15 πόντοι, 6 ριμπάουντ) και Γκάμπριελ Ντεκ (14 πόντοι) πάλεψαν για τους ηττημένους, όμως δεν ήταν αρκετό για την ομάδα του Πάμπλο Λάσο.

Αρκετά ισορροπημένο ήταν το πρώτο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να έχουν καλές επιλογές σε επίθεση και υψηλό level προσοχής στην άμυνα. H Ρεάλ πάντως ήταν οριακά καλύτερη και αυτό αποτυπώθηκε σε διαφορά τριών πόντων (35-38) στην ανάπαυλα.

Το σκηνικό άλλαξε στην τρίτη περίοδο: Εκεί, η ΤΣΣΚΑ ανέβασε στροφές με οδηγούς τους Σενγκέλια – Τζέιμς και πήρε τα ηνία, μαζί με το προβάδισμα (58-55 στο 30′). Η τέταρτη περίοδος πήρε εύλογα τον χαρακτήρα του θρίλερ, με τους γηπεδούχους να έχουν όμως τον έλεγχο, αφού ο ασταμάτητος Τζέιμς έβρισκε… χίλιους τρόπους για να σκοράρει.

Στο τελευταίο δίλεπτο πάντως, η ΤΣΣΚΑ έκανε λάθη και η Ρεάλ πλησίασε στους δύο (70-68), όμως ακολούθησε… ρεσιτάλ χαμένων βολών και επιθέσεων (από Γιουλ και Ράντολφ). Παρόλα αυτά, ένα μεγάλο τρίποντο του Τόμπκινς έδωσε προβάδισμα στους Ισπανός (70-71), 24″ πριν το τέλος.

Εκεί μίλησε η κλάση του Τζέιμς, αφού ο Αμερικανός ευστόχησε σε μεγάλο τρίποντο από την γωνία, ύστερα από δική του χαμένη προσπάθεια. Μάλιστα, ο έμπειρος γκαρντ κέρδισε και φάουλ,

Δεκάλεπτα: 17-20, 35-38, 58-55, 74-73