Η ΤΣΣΚΑ αγρίεψε όταν είδε την Βιλερμπάν να την προσπερνάει και κάνοντας ένα εκπληκτικό τέταρτο δεκάλεπτο έφτασε τελικά σε μια άνετη νίκη (88-70) «κλειδώνοντας» τη δεύτερη θέση.

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη παρότι ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, έκανε ένα πολύ μέτριο τρίτο δεκάλεπτο και επέτρεψε στη Βιλερμπάν να επιστρέψει στο παιχνίδι. Στο τέλος όμως με πρωταγωνιστές τους Έρικ και Λούντμπεργκ πραγματοποίησε μια τρομερή τέταρτη περίοδο στην οποία πέτυχε 30 πόντους και δέχτηκε μόλις 10, παίρνοντας τελικά τη νίκη με 88-70.

Έτσι, η ΤΣΣΚΑ «κλείδωσε» τη δεύτερη θέση στην κανονική περίοδο, καθώς ακόμα και σε περίπτωση ισοβαθμίας με την Εφές, έχει το προβάδισμα λόγω της διαφοράς πόντων στα μεταξύ τους παιχνίδια.

Στο ξεκίνημα η ΤΣΣΚΑ πήρε… κεφάλι στο σκορ και με μπροστάριδες τους Βόιγκτμαν και Έρικ, έφτασε στο +5 (16-11), κυριαρχώντας στα ριμπάουντ. Η Βιλερμπάν ωστόσο ήταν πιο εύστοχη και επιθετικά έβγαζε ωραίες συνεργασίες με αποτέλεσμα να βρίσκεται κοντά στο σκορ ως το τέλος της περιόδου (18-15).

Στη δεύτερη περίοδο η ΤΣΣΚΑ με ένα επιμέρους σκορ 12-5 έκανε για πρώτη φορά διψήφια τη διαφορά (30-20). Με τον Γιαμπουσέλε να είναι «ζεστός» οι φιλοξενούμενοι μάζεψαν λίγο τη διαφορά, όμως η ρωσική ομάδα βρήκε λύσεις με τον Έρικ και βρέθηκε στο +14 (42-28). Με σύμμαχο τα 6.75 στα τελευταία λεπτά η Βιλερμπάν έκανε ένα σερί 8-0 και μείωσε και πάλι στους 6 (42-36).

Το παιχνίδι στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου έγινε πιο σκληρό και πήγε περισσότερο στις άμυνες και στη δύναμη. Η Βιλερμπάν αν και έκανε καλές επιλογές επιθετικά υστερούσε στην τελική προσπάθεια καθώς έχανε εύκολα καλάθια, με την ΤΣΣΚΑ να διατηρεί ένα καλό προβάδισμα (54-45). Από τα μέσα του δεκαλέπτου και μετά όμως η εικόνα άλλαξε, με τους φιλοξενούμενους να περνούν στην αντεπίθεση και σε συνάρτηση με την έλλειψη συγκέντρωσης που έδειξαν οι γηπεδούχοι, κατάφεραν να προηγηθούν (58-60).

Η Βιλερμπάν μπήκε με αυτοπεποίθηση στο τέταρτο δεκάλεπτο και σε συνδυασμό με τα εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας από τα 6.75 (61%) διατηρούσε το μικρό προβάδισμα της (62-66). Η ΤΣΣΚΑ ωστόσο άλλαξε τελείως πρόσωπο στη συνέχεια, έβγαλε τρομερή ενέργεια, βρήκε μεγάλα σουτ και με ένα σερί 13-0 βρέθηκε πολύ γρήγορα στο +14 (80-66). Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι, με τους γηπεδούχους να φτάνουν τελικά σε μια εύκολη νίκη με 88-70.

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 42-36, 58-60, 88-70