Η Μακάμπι Τελ Αβίβ μπορεί να είχε τα ηνία κόντρα στην Βαλένθια σχεδόν σε όλο το ματς, όμως αυτοκτόνησε και κατάφερε να χάσει με 82-80.

Ο Κλέμεν Πρέπελιτς ήταν ορεξάτος από τα πρώτα λεπτά του αγώνα και η Βαλένθια κατάφερε να πάρει τα ηνία (11-5, 4′). Η Μακάμπι είχε υπομονή στο παιχνίδι της και χάρη σε Χάντερ και Ουίλμπεκιν μείωσε σε απόσταση βολής (16-14, 8′). Οι γηπεδούχοι κράτησαν το προβάδισμα, παρά τις προσπάθειες του Ουίλμπεκιν, για το 19-17. Ο Άντζελο Καλοϊάρο μπήκε στην… εξίσωση και οι φιλοξενούμενοι προσπέρασαν (25-26, 13′). Η Βαλένθια ανέβασε στροφές και χάρη σε Ουίλιαμς και Πρέπελιτς «έχτισε» διαφορά (35-30, 16′). Ο Ντούμπλιεβιτς φώναξε παρών και με τη βοήθεια του Λαμπεϊρί το ημίχρονο έκλεισε στο +6 (43-37).

Ουίλμπεκιν και Καλοιάρο φώναξαν παρών στο δεύτερο μέρος και η Μακάμπι κατάφερε να προσπεράσει στο σκορ (47-50, 26”).Ο Πρέπελιτς συνέχισε να.. εκτελεί, αλλά οι παίκτες του Σφαιρόπουλου διατήρησαν τα ηνία, ως και το τέλος της τρίτης περιόδου για το 58-59. Οι παίκτες του Πονσαρνάου πατούσαν καλύτερα στα πόδια τους και κατάφεραν να πάρουν εκ νέου προβάδισμα με τον Τόμπι (66-60, 33′). Η αντίδραση της Μακάμπι ήρθε και πάλι. Ο Σκότι Ουίλμπεκιν πήρε τ’ όπλο του και με δικές του προσπάθειες ανέτρεψε πλήρως την κατάσταση (70-77, 37′). Οι γηπεδούχοι επανήλθαν στο ματς χάρη στον Ουίλιαμς που ανέλαβε δράση και ισοφάρισε με τρίποντο (80-80, 7” για το τέλος).

Και εκεί που νομίζαμε πως τα είδαμε όλα, ήρθε η τελευταία φάση. Ο Άντε Ζίζιτς έκανε λάθος, ο Ντούμπλιεβιτς έκλεψε και ο Σαμ Βαν Ρόσομ με εύστοχη προσπάθεια διαμόρφωσε το τελικό 82-80, χαρίζοντας μια ανέλπιστη νίκη στην ομάδα του.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 43-37, 58-59, 82-80.