Απίστευτο ματς στην Ισπανία! Ο Βαν Ρόσομ πίστεψε ότι έβαλε το σουτ της νίκης, όμως ο Γκριγκόνις ήταν εκεί και με ένα τεράστιο καλάθι έδωσε διπλό οκτάδας στην Ζαλγκίρις, που κέρδισε με 79-78 την Βαλένθια!

Απίστευτο ματς στην Ισπανία και ένα φινάλε… βγαλμένο από σενάριο. Τρία δευτερόλεπτα πριν το τέλος, ο Σαμ Βαν Ρόσομ ευστόχησε σε μεγάλο τρίποντο, έδωσε προβάδισμα για πρώτη φορά στην Βαλένθια και οι Ισπανοί πίστεψαν πως κέρδισαν. Ο Μάριους Γκριγκόνις όμως βρήκε σουτ με την λήξη του χρόνου, η μπάλα κατέληξε στο καλάθι και η Ζαλγκίρις κέρδισε την Βαλένθια (78-79), σε ένα πραγματικά μεγάλο διπλό, που ανέβασε τους νικητές στο 13-9 και, παράλληλα, τους διατήρησε σε τροχιά οκτάδας.

Αντίθετα, οι Ισπανοί έπεσαν στο 11-11 και τελικά πήραν αυτό που άξιζαν, αφού ήταν πίσω στο σκορ σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης. Επιπρόσθετα πήγε… στράφι η σπουδαία εμφάνιση του Κλέμεν Πρέπελιτς (18 πόντοι, 4/6 τρίποντα), ενώ κορυφαίοι των Λιθουανών ήταν οι Όγκουστιν Ρούμπιτ (17 πόντοι, 7/9 σουτ), Ζόφρι Λοβέρν (13 πόντοι, 12 ριμπάουντ), μαζί φυσικά με τον… ήρωα Γκριγκόνις (12 πόντοι).

Η Ζαλγκίρις ήταν καλύτερη στο πρώτο μέρος, καθώς είχε βρει ρυθμό στην επίθεση και τις… σωστές απαντήσεις στην άμυνα. Το δίδυμο των Ρούμπιτ – Λοβέρν πρωταγωνίστησε για τους Λιθουανούς και μετά το ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο (20-20), οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα 9 πόντων (38-47).

Η Βαλένθια έβγαλε αντίδραση στο τρίτο δεκάλεπτο και ο Πρέπελιτς βρήκε σκορ, κάτι που επέτρεψε στους γηπεδούχους να πλησιάσουν στους πέντε (55-60, 30′). Λίγο αργότερα, ο Τόμπι έφερε τους Ισπανούς σε απόσταση αναπνοής (64-66) και τα τελευταία πέντε λεπτά ήταν ένα πραγματικό θρίλερ. Η Ζαλγκίρις απάντησε με 4-0 (64-70, 37′), οι Λοβέρν – Ρούμπιτ βρήκαν ξανά χώρο (67-74, 38′) και ο Ουόκαπ ευστόχησε σε μεγάλο τρίποντο, όμως ο Πρέπελιτς απάντησε για το 73-77, μισό λεπτό πριν το τέλος. Ακολούθησαν δύο χαμένα σουτ του Λοβέρντ και 2/3 βολές από τον Κάλινιτς, με την μπάλα να πηγαίνει στον Βαν Ρόσομ, που δεν έχασε την ευκαιρία για το τρίποντο και το 78-77. Οι γηπεδούχοι υπολόγιζαν όμως χωρίς τον Γκριγκόνις, που ευστόχησε με την λήξη του χρόνου για το τελικό 78-79, στο κορυφαίο ίσως φινάλε της χρονιάς στην Euroleague.

Δεκάλεπτα: 20-20, 38-47, 55-60, 78-79